Anasayfa » Güncel » Türkiye, “Avrupa Hava Trafiği”ne En Fazla Katkı Yapan İkinci Ülke Oldu
Güncel

Türkiye, “Avrupa Hava Trafiği”ne En Fazla Katkı Yapan İkinci Ülke Oldu

Tuğce Yaral Mercan
Tuğce Yaral Mercan
10 Şubat 2018

Avrupa Hava Seyrüsefer Emniyeti Teşkilatı (EUROCONTROL) tarafından yayınlanan rapora göre; Türkiye, “Avrupa hava trafiği”ne en fazla katkı yapan ikinci ülke oldu.

Avrupa Hava Seyrüsefer Emniyeti Teşkilatı (EUROCONTROL), geçtiğimiz gün yayınladığı Şebeke/Ağ Operasyonları Raporu ile “Avrupa hava trafiği”ne ilişkin güncel bilgileri açıkladı. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün (SHGM) tarafından duyurulan rapora göre; Türkiye, Aralık 2017’de Avrupa uçuş trafiğine en fazla katkı yapan ülkeler sıralamasında ikinci oldu.

Avrupa toplam uçak trafiğinin Aralık ayında yüzde 1.9 arttığı belirtilen raporda, trafik ağına en fazla uçuş ilave eden ilk beş ülkenin İspanya, Türkiye, Polonya, Kanarya Adaları ve Portekiz olduğu belirtildi.

Atatürk Havalimanı dördüncü oldu

Havaalanı kalkış trafiklerine ilişkin istatistiklere göre de, Atatürk Havalimanı Aralık ayında günlük 595 kalkış trafiği ile Avrupa havalimanları içinde 4. oldu.

Havaalanı kalkış trafiklerine ilişkin istatistiklere göre de Atatürk Havalimanı aralık ayında günlük 595 kalkış trafiğiyle dördüncü oldu.

THY, en fazla uçuş yapan ikinci havayolu şirketi

Türk Hava Yolları (THY) ise Avrupa hava trafik ağına en çok katkı yapan havayolu şirketleri sıralamasında Eurowings’in ardından günlük 116 yeni uçuş ilavesiyle ikinci sırada yer aldı.

hava yolu ile ilgili görsel sonucu
Diğer bir kriter olan “uçuş trafiği en fazla olan Avrupa havayolları” sıralamasında da THY ikinciliği kaptırmadı. Havayolu işletmelerinin günlük toplam trafiklerine göre yapılan sıralamada; Rynair günlük 1683 uçuşla 1. sırada yer alırken, THY günlük 1214 uçuşla en fazla uçuş yapan ikinci havayolu oldu.

Pegasus Havayolları da yüzde 11’lik bir artış gösterdi

pegasus hava yolları ile ilgili görsel sonucu
Günlük toplam sefer sayısında geçen sene Aralık ayına göre; yüzde 10,6 artış gerçekleştiren THY’nin yanısıra Pegasus Havayolları da günlük ortalama 429 uçuşla yüzde 11’lik bir artış kaydederek 50 havayolunun içinde 13. sırada yer aldı.

Atatürk Havalimanı en çok büyüyen havalimanı

atatürk havalimanı ile ilgili görsel sonucu

Öte yandan SHGM yaptığı duyuruyla, Avrupa Havalimanları Konseyinin (ACI)  2017 yıl sonu verilerini de açıkladı. Buna göre; Atatürk Havalimanı yolcusunu bir önceki yıla göre yüzde 5,9 oranında arttırarak 63,9 milyona ulaşan yolcu sayısıyla Avrupa’nın en büyük 5. havalimanı oldu. Sabiha Gökçen Havalimanı ise yüzde 105.2 gibi rekor büyüme ile, 25 milyon üzeri yolcu havalimanları arasına girdi.  2017 yılında yolcusunu toplam yüzde 38 oranında artıran Antalya Havalimanı, kendi kategorisinde en fazla gelişme kaydeden havalimanı oldu. Esenboğa Havalimanı da aynı kategoride yüzde 20.6 büyüme ile 3. sırada yer aldı.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön