Anasayfa » Etkinlikler » Türk Yemekleri Oscar Töreni Gala Yemeğinin Başrolünü Kaptı
Etkinlikler

Türk Yemekleri Oscar Töreni Gala Yemeğinin Başrolünü Kaptı

Tuğce Yaral Mercan
Tuğce Yaral Mercan
27 Şubat 2019

Tüm dünyanın ilgiyle takip ettiği Oscar ödülleri sahiplerini bulurken; tören kapsamında düzenlenen  gala yemeğinde bu yıl Türk yemekleri baş rolü üstlendi. Türk Mutfağının geleneksel lezzeti “Ali Nazik”in ana yemek olarak servis edildiği gecede, dünyaca ünlü yıldızlar baklavanın yanı sıra Osmanlı saray mutfağının seçkin tatlarıyla tanıştılar.

1929’dan bugüne Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi tarafından düzenlenen, milyonların merakla beklediği Oscar Ödülleri; sadece kazananları ile değil organizasyonu ile de her yıl merak konusu olmaya devam ediyor. Geçtiğimiz gün sahiplerini bulan akademi ödülleri törenine henüz Türk yapımı bir film ile dahil olamamış olsak da, Türk Mutfağı’nın seçkin lezzetleri ile yumuşak bir giriş yapmayı başardık. “Türk yemekleri”nin popülerliğini ve dünya çapındaki bilinirliğini artırmak için çalışmalar sürdüren Turkey ONE Derneği’nin uzun uğraşları ve görüşmeleri sonucunda bu yıl da Türk lezzetleri Oscar menüsüne artan çeşidiyle girdi.

Oscar töreni ana yemeği olarak “Alinazik” servis edildi

Los Angeles’ta gerçekleştirilen 91. Oscar Ödülleri Töreni’nin ardından düzenlenen yemeğin menüsü; 25 yıldır Oscar töreninin resmi baş aşçısı olarak görev yapan Wolfgang Puck Cateringi’nin şefliğinde hazırlandı.

oscar türk yemekleri ile ilgili görsel sonucu

Şef Wolfgang Puck ile Oscar mutfağında çalışan Spago İstanbul’un Türk şeflerinden Yiğit Mirzaoğlu ve Cihan Kıpçak’ın birlikte hazırladığı bu seneki menüde; ana yemek olarak Gaziantep yöresine ait  et ve patlıcanla yapılan “Alinazik”, 500 yılık Osmanlı Saray mutfağından günümüze uyarlanarak gelen ve şölen yemeği olan “Vişneli Zeytin Yağlı Yaprak Sarması”, Ege mutfağının gözdesi “asma yaprağında servis edilen Levrek” ve Kayseri’nin geleneksel “Yağ Mantısı”yer aldı.

Tatlı olarak Kuru Baklava ve Damla Sakızlı Muhallebi şöleni

Gaziantep’in “Kuru Baklavası” bu yılki tatlı menüsünün yıldızlarındandı. Ancak tatlı şöleni bu kadarla sınırlı değil. Osmanlı padişahlarının misafirlerine sunduğu, Osmanlı usulü nar şerbeti ve kadayıf ile servis edilen “Damla Sakızlı Muhallebi” dünya starlarına saraylara özgü seçkin bir lezzet deneyimi yaşattı.

parfait ile ilgili görsel sonucu

Türkiye’nin tanıtımı için önemli

Konuyla ilgili açıklamadan bulunan T-ONE Derneği Başkanı Demet Sabancı Çetindoğan; “T-ONE derneğimizin Gastronomi Komitesinin yürüttüğü çalışmaları ve derneğimizin girişimleri sayesinde bu yıl ikinci kez Oscar Ödül Töreni akşamında  geleneksel tatlarımızın sunulması ve çeşitlerimizin artarak bu önemli organizasyonda yer almasından ülkemiz adına gurur duyduk. Oscar Galası, bugün milyonlarca insanın canlı olarak takip ettiği, dünya çapında görkemli bir medya gösterisine dönüşmüş durumda. Dolayısıyla söz konusu katılım Türkiye’nin tanıtımı açısından önemli bir fırsat.”

T-ONE derneğimizi Türkiye’nin eşsiz kültürel mirası ile tarihi ve doğal zenginliklerini tüm dünyaya tanıtırken; uluslararası platformlara da bir marka olarak taşıyarak kültürel ve toplumsal gelişmeye katkıda bulunmaya devam edecektir.” açıklamasında bulundu.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön