Anasayfa » Güncel » Türk Vatandaşlarının Schengen Bölgesi’ne Vize Zorunluluğu Kalkıyor mu?
Güncel

Türk Vatandaşlarının Schengen Bölgesi’ne Vize Zorunluluğu Kalkıyor mu?

turk-vatandaslarinin-schengen-bolgesine-vize-zorunlulugu-kalkiyor-mu
Merve Ateş
Merve Ateş
28 Eylül 2015

Avrupa Birliği(AB) Komisyonu Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn, 2017 yılına kadar Schengen Bölgesi’ne seyahat eden Türk vatandaşlarına vize zorunluluğunun kalkabileceğine dair mesajlar verdi.

Avrupa Birliği(AB) Komisyonu Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn, Schengen Bölgesi’ne seyahat eden yahut etmek isteyip de vizeye takılan Türk vatandaşlarını sevindirecek bir bilgi ile karşımızda. Hahn, Alman Die Welt gazetesine, iki yıl içerisinde vize zorunluğunun kaldırılmasının mümkün olduğunu söyledi. Hahn’ın yaptığı açıklamaya göre, eğer gerekli koşullar sağlanırsa Türk vatandaşları 2017’de vize zorunluluğu olmaksızın Schengen Bölgesi içerisindeki ülkelere vizesiz giriş hakkı elde edebilecek.

Peki, bu durumda Türk vatandaşlarına Schengen vize zorunluluğu kalkan ülkeler hangileri olacak?

Schengen vizesiyle 1985 yılında imzalanan Schengen Anlaşması ile belirlenen 25 ülke arasında iç sınır kontrolü olmaksızın ülkeler arası geçiş yapılabiliyor. Schengen vizesi çoğunlukla Avrupa Birliği’ne üye ülkeleri kapsayan bir vize olmasına karşın; İsviçre, Lihtenştayn, İzlanda, Norveç gibi Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkeleri de içeriyor.

Schengen Bölgesi içerisinde bulunan ülkeler ise şu şekilde: Almanya, Belçika, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Fransa, Danimarka, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, Yunanistan, Polonya, Estonya, Malta, Slovakya, Finlandiya, Macaristan, İzlanda, Litvanya, Lüxemburg, Portekiz, Norveç, Slovenya, İsviçre ve Lihtenştayn.

“Türkiye’deki Sığınmacı Kampları Standartlara Uygun”

Gazeteye dünyanın insanlık sınavı verdiği Suriyeli sığınmacılar hakkında da açıklama yapan AB Sorumlu üyesi Hahn, Türkiye’deki mülteci kamplarının standartlara uygun olduğunu ve Türkiye’ye mülteciler konusunda 1 milyar avro yardım teklifinde bulunduğunu söyledi. Ayrıca Türkiye’nin sınır kontrolleri konusunda daha dikkatli olması ve insan kaçakçılığı ile mücadele etmesi gerektiğini belirtti.

Türkiye’nin AB ile Ekonomik İş Birliği

Türkiye’nin Avrupa Birliği için önemli ekonomik ve stratejik partner olduğunu söyleyen Hahn, ekonomik işbirliklerine ve özellikle de Gümrük Birliği’nin geliştirilmesine önem verdiklerini vurguladı. Hahn, röportajda Türk şirketlerinin Avrupa’da 600 bin kişinin istihdamından sorumlu olduğu dair bilgiler verdi.

Avrupa Birliği Süreci

Aynı zamanda Türkiye’nin Avrupa Birliği sürecine de değinen Hahn, AB’nin güvenlik, adalet, özgürlük ve temel haklar ile ilgili müzakere başlıklarının Türkiye tarafından çözülmesi ve Türkiye’nin birçok alanda düzenlemeler yapması gerektiğinin altını çizdi.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön