Anasayfa » Yazar Köşesi » Türk Mutfağı ve Tanıtımda Eksiklikler
Yazar Köşesi

Türk Mutfağı ve Tanıtımda Eksiklikler

turk-mutfagi-ve-tanitimda-eksiklikler
Necati YILMAZ
Necati YILMAZ
21 Ocak 2016

Bu yazımda Türk mutfağı ve zenginliğinin yanında eksiklerinden dolayı neden bir Fransız ya da İtalyan mutfağı kadar bilinemediğinin nedenlerini ve cevaplarını aktarmaya çalışacağım.

Toplumlar yaşadıkları coğrafya ve komşuluk ettikleri milletlerle bağlantılı olarak mutfaklarını geliştirirler.

Türk mutfağının bu sebepten dolayı ne kadar zengin bir hazine barındırdığını da bilmekteyiz.  Anadolu’nun hangi kasabasına ya da hangi köyüne gidersek gidelim birinin diğerinden farklı lezzetler barındırdığını görürüz ve nedenli çeşitliliğe sahip olduğunu da anlayabiliriz.

Başka mutfaklarla karşılaştırdığımızda mutfak çeşitliliğimizin zenginliğini ve özelliğini anlamak pekala mümkün. Örneğin, Türk mutfağı, hamur işleri ve makarna konusunda İtalyan mutfağından daha az değildir. Erişteler ,piruhiler ,Börekler ,yufkalar ,ekmek çeşitleri ,mantılar. Yazığım bu yemeklerin kendi içinde çeşitliliğini de düşünürsek bu konuda haklılığımı teyit edeceksiniz.

Bir diğer mutfak olan Fransız mutfağı. Sosları av yemekleri şarabı ve sor beleri karşılığında Türk mutfağının Osmanlı Saraylarından kalma Kaz kebapları ,zırbaçlı ördek yahnileri ,bıldırcın dolmalar bol miktarda şerbetler ve hoşaflar.

Çorba ,Mezeler ,sebze yemekleri ,balık ,tatlı ve pilavları yazsak sayfalara sığmaz.

Peki bu kadar zengin bir yemek kültürüne sahip olan Türk mutfağı neden hak ettiği değeri kazanamamakta ?

Öncelikle Türk mutfağının lokanta ve sulu yemek kültüründen restaurant servis sunumuna çıkarmayı maalesef başaramadık. Türk mutfağına özel bir yemeği restaurant şıklığında bir salonda sunabileceğimiz ve sunum tarzını değiştirerek iyi ücretlere satabilme becerisine tam manası ile içselleştiremedik.

İkinci olarak Ülkemize gelen konuklara tarihimizle eşleşmiş olan en özel müzelerin yakınlarında dahi Türk mutfağına özel yemekleri sunmuyoruz. Çıkın Sultanahmet’te belirli birkaç mekanın dışında mutfak kültürümüzü yansıtan lezzetlere rastlayamıyoruz. En bilinen testi kebabı oda göstermelik yapılmakta.

Bir diğer ve en önemli sebep ise aşçılarımızın kendi restoranlarını açmamalarından kaynaklanmakta. İmparatorluk geçmişi olmasına rağmen İstanbul’da eski nesil lokanta ya da restaurant yok denecek kadar azdır. Aşçılarımız başkalarının açmış olduğu işletmelerde kısıtlı imkanlarda çalışmaktalar ve konsept kuramamaktalar.

Restaurant konseptlerini çoğu zaman işveren belirlemekte bir süre sonra da aşçı işten ayrılmakta yeni gelen karo ise bunun devamlılığını sağlayamamaktadır.

Tüm bunların dışında elbette olumlu gelişmeler yaşanmakta. Örneğin Nisan ayı sonlarında Osmanlı Mutfak kültürünü yansıtan yarışma düzenlenmekte ve bu yaklaşık 10 Yıldır gelenek haline geldi.

Bazı mekanlarda Türk mutfak kültürünü anlatan seminerler ve söyleşiler yapılmakta ve kitaplar basılmakta. Gene de Türk mutfağını  entelektüel kesime beğendirebilmemiz için sunumlarımızı düzeltmemiz bununla birlikte aşçılarımıza restaurant açmaları konusunda destek olmamız gerekir.

Burada işletmecilere önerim bir mekan açacaklar ise kendi  sermayesini kullansınlar aşçıların da bilgi ve becerilerini onların sermayesi olarak görüp ortaklıklara gitsinler.

Bu sayede aşçı işsiz kalma korkusu yaşamaz  sermayesini yatıran kişi de acaba aşçı neye kızar da bizi bırakır gider korkusu yaşamaz ve açılmış olan bu işletmeler lezzetlerini  gelenekten geleceğe taşıyabilir.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön