Anasayfa » Güncel » Türk Hava Yolları İlk A321neo Cabin Flex Model Uçağı Teslim Aldı
Güncel

Türk Hava Yolları İlk A321neo Cabin Flex Model Uçağı Teslim Aldı

Leyla Gezer Güvenç
Leyla Gezer Güvenç
17 Temmuz 2018

Geçtiğimiz hafta Türk Hava Yolları (THY) Almanya’nın Hamburg kentinde bulunan Airbus firmasından ilk A321neo Cabin Flex konfigürasyonlu uçağını teslim aldı ve A320 filo ailesine kattı.

Yeni Cabin Flex modelin özellikleri sayesinde THY, 240 yolcuyu rahatlıkla uçuşlarında ağırlıyor olacak.

THY, ilk etapta 20 koltuk birinci sınıf, 162 koltuk için de ekonomi sınıfı bilet satışı gerçekleştirecek.

 

A321neo Cabin Flex uçağın göze en çok çarpan özelliği yolcu ve acil çıkış kapılarının modifiye edilmiş olması. Bugün opsiyonlu olarak havayolu tercihine bırakılan bu yeni modifikasyon 2020 yılında tüm A321neo model uçaklarda standart olacak.

Bahsekonu Cabin Flex varyasyonu A321LR model uçaklarda da uygulanıyor. A321LR’nin ayrıca 4 bin mile kadar uçabilmelerini sağlayan bir ekstra yakıt deposu mevcut.

A321neo için toplam 1900 sipariş, üretimlerinin tamamlanmasını bekliyor. Model, hizmete sunulduğu ilk günden itibaren koltuk başına yakıtta %15’lik bir avantaj sağlayacak. Havayolu şirketlerinin 2020 yılına kadar her gün koltuk ve yolcu başına %20 yakıt tasarrufu elde etmesi öngörülüyor.

 

Cabin Flex konfigürasyonu, THY’nin yoğun yolcu taşıdığı rotalara yönelik olarak kapasite artışı talebine arz olacak. Birinci sınıf ve ekonomi sınıfı arasındaki dengeyi sağlayarak yolcu sayılarını da ihtiyaca göre planlayabilecekler.

Kokpit Aero haberine göre: Bu uçak, Airbus’ın imal ettiği ve A321neo serilerinde tek sınıfta yolcu kapasitesini 240’a kadar çıkartabilen ‘Cabin Flex’ serisinin ilk uçağı olacak. Avrupalı imalatçı bu değişiklik için gövdede bazı modifikasyonlara gitti.

Örneğin uçağın sağ tarafındaki ikinci kapı iptal edildi. Yolcu kapasitesi artacağı için de kanat üzerindeki acil çıkış kapılarının sayıları ikiden dörde çıkartıldı. Şirket ayrıca kabinde mutfak ve tuvaletlerin tasarımlarını elden geçirerek ek alan oluşturdu.

Bu değişikliklerle yolcu kapasitesi yükselirken Airbus özellikle emekli olmaya başlayan Boeing 757 pazarını ele geçirmeyi hedefliyor.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön