Anasayfa » Seyahat Sektorü » Destinasyonlar » Türk Gezginler Yeni Yıla Nerede Girecek?
Destinasyonlar

Türk Gezginler Yeni Yıla Nerede Girecek?

Tuğce Yaral Mercan
Tuğce Yaral Mercan
28 Aralık 2017

Dünyanın dört bir yandından insanlar yeni yılı yeni umutlarla karşılamaya hazırlanıyor. Peki Türkiye’deki gezginlerin rotası ne? Skyscanner, Türkiye’nin yılbaşı ile ilgili aramalarının analizini çıkardı.

Kocaman bir seneyi geride bırakırken, yeni yıla nerede adım atılacağı ile ilgili planlar da pek çok kişi için çoktan yapıldı… Peki “popüler destinasyonlar neresi” desek? Yurtiçi ve yurtdışı uçak bileti, otel rezervasyon ve araç kiralama alanlarında karşılaştırma hizmeti sunan Skyscanner, yeni yılı karşılayacak yerler için yapılmış uçak bileti aramalarını taradı ve listeledi. Skyscanner.com.tr sitesinde 1 Ocak-17 Aralık 2017 tarihleri arasında yılbaşı için yapılan uçak bileti arama verilerine göre çıkan sonucu şöyle:

Yurt dışı tercihi Amsterdam

amsterdam ile ilgili görsel sonucu

Yeni yıla girmek için İstanbul, yurtiçinde seyahat etmek için en çok uçak bileti araması yapılan şehir. Yurt dışına seyahat etmek isteyenler içinse Amsterdam birinci sırayı geçen sene olduğu gibi kimseye kaptırmıyor.

Her ne kadar diğer şehirlerden oraya uçak bileti arama oranı bu sene düşmüş olsa da, İstanbul yeni yılda seyahat için en popüler şehrimiz. İstanbul’u, geçtiğimiz yıllarda çok popüler olmuş, fakat geçen seneye göre %16 düşüş yaşamış İzmir takip ediyor.

Çok sayıda saygın oteli ve kışın dahi sahip olduğu ılıman iklimiyle; yeni yıla nispeten güzel bir havada girmek isteyenlerin tercihlerinden olan Antalya, bu sene biraz düşüş yaşadı fakat yine de üçüncü sırada kendine yer buldu. Ankara ise kendine dördüncü sırada yer buldu.

Yurtdışında en çok aranan şehirler…

Seyahat trendleri her yıl biraz değişse de Amsterdam 2018’e girerken de Türk turistlerin gözdesi olmaya devam ediyor. Belgrad uçak bileti geçen yılbaşına göre yüzde 9 daha az aranmış olsa da şehir;  yeni yıla yurtdışında girmek isteyenler için en popüler ikinci yurtdışı destinasyonu olma özelliğini koruyor.

Yeni yıla girmek için en çok uçak bileti bakılan yabancı şehirler sıralamasında üçüncü ve dördüncü sırada vizesiz gidilebilen ülkelerden olan Ukrayna’nın Kiev ve Lviv şehirlerini görüyoruz. Geçen seneye göre Kiev’in popülerliği biraz azaldığını fakat Lviv uçak bileti aranma sayısının arttığını görüyoruz.

En büyük artış Harkiv’de 

Harkov ile ilgili görsel sonucu

2017’de yeni hat uçuşları başlayan Ukrayna’nın ikinci büyük kenti Harkiv ise uçak bileti sorgulamasında geçen yılbaşına göre %60 artış yaşadı. Diğer taraftan; son yıllarda yoğun talep gören doğu Avrupa kentleri Prag, Berlin ve Viyana’da yılbaşı planı için bakılan uçak biletleri geçen seneye göre artış gösteriyor. Özellikle Viyana %20’lik artışla dikkat çekiyor. Yeni yıl kutlamaları için tercih edilen şehirlerden olan İngiltere’nin başkenti Londra ise bu sene %32’lik bir artış yaşadı.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön