Anasayfa » Güncel » Türk Gezginler Favori Tatil Noktalarında Otel İçin Ne Kadar Ödüyorlar
Güncel

Türk Gezginler Favori Tatil Noktalarında Otel İçin Ne Kadar Ödüyorlar

Ceyda Arınç
Ceyda Arınç
12 Nisan 2016

Türk gezginlerin en çok ziyaret ettiği yerli ve yabancı tatil merkezlerini listeleyen Hotels.com™ tarafından hazırlanan Hotel Price Index™’e göre, Türk gezginler 5 yıldızlı oteller için en ucuz fiyatları Ankara ve İzmir’de, yurtdışında ise Atina’da ödüyorlar.

Hotels.com™ tarafından hazırlanan Hotel Price Index™, Türk gezginlerin en çok ziyaret ettiği yerli ve yabancı tatil merkezlerini listeleyip, 2015 yılında bu tatil merkezlerindeki otellerde konaklamak için ne kadar ödeme yaptığımızı açıkladı.

AA017662

YURTİÇİNDE BÜYÜK ŞEHİRLERDEKİ LÜKS OTELLER DAHA HESAPLI

Türk gezginler, beş yıldızlı konaklamalar için en düşük gecelik fiyatları 255 TL’yle Ankara ve İzmir’de ödüyorlar. Bu iki büyük şehri, 289 TL’yle Bursa ve 299 TL’yle İstanbul takip ediyor. Tatil cenneti Antalya da, 314 TL’lik ortalama fiyatla hesaplı seçenekler arasında yer alıyor.

İZMİR’İN 4 YILDIZLI OTELLERİ BÜTÇEYE UYGUN

4 yıldızlı otellerdeki konaklamalar incelendiğindeyse, başta İzmir olmak üzere Türkiye’nin pek çok şehrinde uygun fiyatlar bulmanın mümkün olduğu ortaya çıkıyor. Geçtiğimiz yıl turistler İzmir’de ortalama gecelik fiyat olarak 189 TL öderken, Ankara’da 190, İstanbul’da ise 206 TL ödediler. Uygun fiyatlı tatil merkezleri arasına giren diğer iki şehir ise 218 TL’yle Bursa ve 293 TL’yle Antalya.

EN UYGUN ÜÇ YILDIZLI KONAKLAMA BAŞKENT ANKARA’DA

Araştırma sonucuna göre, işlevselliğe lüksten daha fazla önem veren gezginler, Türkiye genelinde 3 yıldızlı otelleri tercih etti. Bu kategoride en bütçe dostu şehir 128 TL’lik ortalama fiyatla Ankara. Başkenti,138 TL’yle İzmir ve 141 TL’yle Antalya takip etti. Alanya (141 TL) ve İstanbul (157) da hesaplı üç yıldızlı konaklama sunan tatil noktaları arasında yer aldı.

ucakbiletisec.com

ucakbiletisec.com

ATİNA’DA 5 YILDIZLI KONAKLAMAK HESAPLI

5 yıldızlı oteller incelendiğinde, Yunanistan’ın başkenti Atina, gecelik ortalama 449 TL’yle en ucuz yurtdışı şehir olarak öne çıkıyor. Atina’yı 479 TL’yle Bangkok ve 485 TL’yle Berlin takip ediyor. Beş yıldızlı otellerin en hesaplı olduğu diğer iki şehir ise Rusya’dan: 498 TL’yle Moskova ve 582 TL’yle St. Petersburg.

ASYA VE AVRUPA’DA 4 YILDIZLI KONAKLAMANIN FİYATI UYGUN

4 yıldızlı otellerde yapılan konaklamalar incelendiğindeyse, Tayland en hesaplı seçenek. Türk tatilciler, 2015’te Pattaya’da 184, Bangkok’ta ise 229 TL’lik ortalama fiyatla bir gece konaklama şansını yakaladı. Tayland’ı Macaristan’ın başkenti Budapeşte (229 TL), Çek Cumhuriyeti’nden Prag (240 TL) ve Rusya’dan St. Petersburg (251 TL) takip etti. Listeye giren diğer hesaplı şehirlerse, 255 TL’yle Atina ve 271 TL’yle Moskova oldu.

EN HESAPLI 3 YILDIZLI OTELLER TAYLAND’DA

Üç yıldızlı oteller incelendiğinde, yine Tayland en bütçe dostu ülke olarak öne çıkmakta. Bu ülkedeki Pattaya, Phuket ve Bangkok’u ziyaret eden Türkler, sırasıyla 107, 120 ve 131 TL ödeyerek üç yıldızlı bir otelde konaklayabildi. Bu şehirleri 161 TL’yle Budapeşte ve 168 TL’yle Moskova izledi. Prag ve ABD’nin eğlence cenneti Las Vegas ise sırasıyla 185 ve 216 TL’lik gecelik fiyatla misafirlerini ağırladı.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön