Anasayfa » Güncel » Turizmde “Göbeklitepe Yılı” Şanlıurfa’da Otelleri Doldurdu
Güncel

Turizmde “Göbeklitepe Yılı” Şanlıurfa’da Otelleri Doldurdu

Kültür turizminin yanı sıra önemli inanç merkezlerinden bir olarak dikkati çeken Şanlıurfa’da, kış mevsimine olmasına rağmen “Göbeklitepe Yılı” sayesinde turizmde yoğunluk yaşanıyor.

Sahip olduğu değerler, sağlanan huzur ortamı sayesinde geçen yıl turizmde hareketli günler yaşayan, inanç turizminin en önemli merkezlerinden Şanlıurfa, bu sürede bir milyonun üzerinde yerli ve yabancı turisti ağırladı. Turizmde 2019’un “Göbeklitepe Yılı” ilan edilmesiyle beklentilerin yükseldiği Şanlıurfa’da, henüz sezonun açılmamasına rağmen turizmde gözle görülür bir hareketlilik yaşanıyor. Özellikle hafta sonları çok sayıda kişinin ziyaret ettiği kentte yaşanan yoğunluk, hem turizmcinin ve hem de bölge esnafının yüzünü güldürüyor.

göbekli tepe ile ilgili görsel sonucu

Göbeklitepe sayesinde otellerin bahar rezervasyonları doldu

Geçen yıl düzenlenen 42’nci Dünya Miras Komitesi Toplantısı’nda Dünya Mirası Kalıcı Listesi’ne dahil edilen Göbeklitepe sayesinde turist yoğunluğu yaşanan kentte, birçok otel bahar ayları için rezervasyonlarını tamamladı.

göbekli tepe ile ilgili görsel sonucu

Güneydoğu Anadolu’nun turistik kentlerinden Şanlıurfa, Hazreti İbrahim’in doğduğu ve ateşe atıldığı yer olarak rivayet edilen Balıklıgöl, “tarihin sıfır noktası” olarak nitelendirilen Göbeklitepe, konik kubbeli evleriyle dikkati çeken tarihi Harran ilçesi ve doğal güzellikleriyle öne çıkan Halfeti ilçesi ziyaretçilerine alternatif bir seyahat rotası sunuyor.

şanlıurfa ile ilgili görsel sonucu

“Sadece Şanlıurfa’ya özgü turlar çıktı”

2019 yılının Göbeklitepe Yılı ilan edilmesinin insanlarda bir farkındalık oluşturduğunu dile getiren Bölgesel Turist Rehberleri Odası Başkanı Müslüm Çoban AA’ya yaptığı açıklamada; “Bazı gruplar sadece Göbeklitepe için geliyor. Tabii gelmişken Harran, Halfeti, Balıklıgöl ve diğer tarihi mekanları da görmek istiyorlar. Ancak insanların çekim cazibesi ilk görmek istedikleri yer tabii ki Göbeklitepe. Eskiden Mezopotamya veya GAP turları kapsamında gelen konuklarımız yarım günlerini Şanlıurfa’da geçirirlerdi ama Göbeklitepe ile sadece Şanlıurfa’ya özgü turlar çıktı. Yani insanlar 2-3 gün burada vakit geçirebiliyorlar. Turist rehberleri olarak konuklarımızı hava alanından alıyoruz ve 2-3 gün boyunca dolu dolu gezdiriyoruz.” ifadelerini kullandı.

şanlıurfa halfeti ile ilgili görsel sonucu

“Eylül ayına yönelik rezervasyon talebi var”

Özellikle nisan ve mayıs aylarında otellerde boş yer olmadığını belirten Çoban acentelerin, Eylül ayına rezervasyon yapmaya başladıklarını belirtti. Şanlıurfa’daki bütün turizmcilere misafir memnuniyeti açısından büyük görev düştüğünü vurgulayan tecrübeli rehber; yurt dışından da turist beklediklerini özellikle Uzak Doğu’dan Çin ve Kore’den misafirlerin gelmesi için çalışmalar yapıldığını sözlerine ekledi.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön