Anasayfa » Güncel » Turizmciler Kaygılı: 2016’da 89 Ülkeye Vize Uygulanacak
Güncel

Turizmciler Kaygılı: 2016’da 89 Ülkeye Vize Uygulanacak

Sezen Duygu SARIMADEN
Sezen Duygu SARIMADEN
7 Ocak 2016

Türkiye, 2016 yılının Haziran ayında AB ile imzalanan ‘Vize Serbestisi Diyaloğu ve Geri Kabul Anlaşması’ kapsamında AB dışındaki 89 ülkeye vize uygulamaya başlayacak. 2015 yılını oldukça zorlu geçiren turizm sektörü, Türkiye’ye en çok turist gönderen ülkelerin başında gelen Rusya ile son aylarda patlak veren uçak krizi sonrası Rus turistin kaybedilmesinin ardından gelen bu uygulama ile daha da zor bir döneme girecek.

Türkiye’nin vize politikası Haziran ayında köklü bir değişikliğe uğrayacak. İmzalanan geri kabul anlaşması kapsamında vize uygulamaya başlanacak ülkeler arasında yalnızca Suriye ve Afganistan gibi mülteci krizine neden olabilecek ülkeler değil, Türkiye turizmi için büyük önem taşıyan ülkeler de bulunuyor. Turizmciler, sektörün zorlu döneminin ardından gelen bu uygulamayı ‘yeni bir risk’ olarak görüyor.

Turistik Otelciler İşletmeciler Ve Yatırımcılar Derneği (TUROB) Başkanı Timur Bayındır, AB ülkelerine vizesiz seyahatin Türk vatandaşları için oldukça önemli bir adım olduğunu belirtirken, yapılan anlaşmanın bir diğer yüzü olan gelişmeye de değindi. Vizesiz seyahat karşılığında Türkiye’nin AB’nin vize uyguladığı ülkelere vize uygulamasının zorunlu kılınması ile birçok ülkeden gelen turist sayısında ciddi oranda düşüş kaydedileceğini söyledi.

Türk vatandaşlarının yıllardır süregelen Avrupa’ya vizesiz seyahat hayalini gerçeğe dönüştürecek anlaşma olarak görülen ‘Geri Kabul Anlaşması’ yalnızca vizesiz seyahati kapsamıyor. Mültecilerin Türkiye’ye kabul edilmesinin yanı sıra, Türk turizmini oldukça zora sokacak maddeleri de var. Bunlardan biri de Avrupa dışındaki 89 ülkeye vize uygulamasının başlatılması.

İmzalanan anlaşmaya göre Türkiye’nin, Avrupa’nın vize uyguladığı tüm ülkelere vize uygulaması gerekiyor. AB’nin göçmen potansiyeli yüksek ülkelerle bu şekilde ilişiği kesilecek ve AB ülkelerine Türkiye üzerinden vizesiz ve yasa dışı giren mülteciler geri iade edilecek. Avrupa’nın vize uyguladığı ancak Türkiye’nin şu an vize uygulamadığı ülkelere vize uygulaması böylece başlamış olacak. Üstelik bu ülkeler arasında Türkiye’ye çok fazla turist gönderen ülkeler de var.

Gelişmeler üzerine, turizmciler sektör için oldukça endişelendi. TUROB bu konuda gerekli tedbirlerin alınabilmesi için uyarıda bulundu. TUROB Başkanı Timur Bayındır, “Türkiye’nin sağladığı vizesiz seyahat kolaylığı ile turizmde rekabet avantajı sağladığı ülkelerden gelen turist sayısı düşecek.” şeklinde konuştu.

Bayındır, bu riskli sürecin planlı değerlendirmeler ile yürütülmesi gerektiğini ve böylece turist sayısındaki azalmayı en aza indirgeyebileceklerini ifade etti.

Arnavutluk, Gürcistan, Azerbaycan, Bolivya, Bosna-Hersek, Makedonya, Rusya Federasyonu, Peru, Tunus, Ukrayna, Sırbistan, İran, Türkmenistan, Kazakistan ve Maldivler vize uygulanacak ülkelerden yalnızca bir kısmı.

—–

Güncelleme: Dışişleri Bakanlığı tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada, 89 ülkeye vize uygulamasının Haziran ayında değil, Türkiye AB’ye tam üye olduğunda başlatılacağı belirtildi.

Bu durum, turizm için ‘yeni bir risk’ olarak değerlendirilen sorunu, Haziran ayından, AB’ye tam uyumlu bir ülke olana kadar ertelemiş oldu.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum
Profil_foto_yorum
mehmet08 Ocak 2016 Cuma
Turizimcilere bir şey olacağını sanmıyorum. Çakalla çukalla ilişkilerimiz daha resmileşecek kurtlar sofrasında yariş başlayacak. Kendine güvenen şikayet etmez.
Profil_foto_yorum
Seda Yaş14 Ocak 2016 Perşembe
Merhaba, vize uygulaması AB'ye girildiği zaman olmuyor mu ??? Yanlış mi biliyoruz ?????
Profil_foto_yorum
Sezen Duygu SARIMADEN14 Ocak 2016 Perşembe
Merhaba, Turizmcilerin endişelerini dile getirmesinin ardından Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklama ile konuya açıklık getirilmiştir. Bakanlığın açıklaması da haberimize 'güncelleme' olarak eklenmiştir. Teşekkürler.
POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER