Anasayfa » Güncel » Turizmciler Çifte Zam Uygulamasına İsyan Etti!
Güncel

Turizmciler Çifte Zam Uygulamasına İsyan Etti!

Turizmciler Çifte Zam Uygulamasına İsyan Etti!
Simay KOYUNCU
Simay KOYUNCU
16 Nisan 2015

Rusya kriziyle başlayan turizm sorunlarına yenileri ekleniyor. Rusya’daki devalüasyon sonrası hem gelen turist sayısı yarıya inmiş hem de operatörlerin sıkıntıya düşmesiyle ortaya çıkan 250 milyon dolarlık borç, konaklama ve yiyecek içecek tedarikçilerine yansımıştı.

Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu (TAPDK) içki ruhsat bedeline yüzde 300, Antalya Büyükşehir Belediyesi su fiyatlarına yüzde 77 zam yaptı. Turizm sektörü temsilcileri gelişmelere tepki göstererek zamların geri alınması çağrısında bulundu.

Kemer Turizmci İş Adamları Derneği (KEMİAD) Başkanı Ali Nail Kılıç yapılan zamlarla ilgili olarak, “Yaklaşan kriz dönemi sonuna kadar zamlar ertelenmeli. Zira sektörün bu kadar sıkıntılı olduğu bir dönemde böylesine zamları taşıyabilme gücü yoktur” dedi.

Elektriğe yapılan yüzde 20 zammın yeni turizm sezonunda önemli sıkıntılara yol açacağını söyleyen Kılıç, “Pansiyon ve küçük otellerin içki ruhsatına Kemer’in Büyükşehir Belediye sınırlarında olmasından kaynaklı olarak yüzde 300 oranın da zam yapılması yaklaşan sıkıntılı sezon öncesi tuz-biber olmuştur. Hatta öyle komik uygulama ortaya çıkmıştır ki, 1500 odalı otel de, 15 odalı pansiyon da aynı ücreti ödemektedir. Büyük otel-küçük pansiyon farkını bile düzenleme zahmetine katlanmayan yetkililer toptancı bir zihniyetle uygulamayı küçük otel ve pansiyonlara adeta dayatmışlardır. Ülkemizde turizme olası desteklerin tartışıldığı bir dönemde yapılan bu fahiş zamların hiçbir izahı yoktur.” açıklamasında bulundu.

 

ETİKETLER :
İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön