Anasayfa » Seyahat Sektorü » Destinasyonlar » Turistlerin En Çok Ziyaret Ettiği Şehirler Belirlendi
Destinasyonlar

Turistlerin En Çok Ziyaret Ettiği Şehirler Belirlendi

Leyla Gezer Güvenç
Leyla Gezer Güvenç
13 Aralık 2018

Seyahat severleri kendine çeken büyükşehirler mercek altına alındı. En çok turisti ağırlayan şehirler listesine Avrupa’dan sadece iki şehir ilk ona girebilirken, en dikkat çeken destinasyonlar Asya’dan geldi.

Hong Kong’a 30 Milyon Ziyaretçi

İngiliz Araştırma Enstitüsü Euromonitor toplamda 600 şehir seçerek, 2017 yılında gerçekleşen uluslararası seyahatlere ait verileri inceledi. Enstitünün belirlediği listeye göre Hong Kong, dünya üzerinde en çok ziyaret edilen ilk şehir oldu.

Hong Kong’u takiben ise Bangkok 22,5 milyon ziyaretçi ile ikinci, Singapur ise 17,6 milyon misafir ağırlayarak üçüncü sıraya yerleşti.

Kuala Lumpur, Dubai ve Shenzhen’in de listede bulunduğu araştırmada dördüncü sırada 17,3 milyon ile Çin’deki Makao da bulunuyor.

 

Turistleri birer mıknatıs gibi kendine çeken bu favori şehirlerin sıralamasını önemli ölçüde etkileyenler ise her dönem artan ilgi ile seyahat eden Çinliler oldu. Örneğin Hong Kong’un ağırladığı misafirlerin %50’sinden fazlası Çin Halk Cumhuriyeti anakara vatandaşı. (yaklaşık 14 milyon)

Şehirlerin sadece turistleri kendilerine çekecek tarihi ve kültürel mekânları ya da hizmetleri olması yetmiyor. Sürdürebilir turizm kapsamında şehir ne kadar faal ise hem ziyaretçi sayısı o denli artıyor hem de daha doğru ve bilinçli turistler o destinasyona seyahat ediyor.

Avrupa’dan listeye giren şehirleri sıralamak için ilk 10 yerine ilk 100’e bakmak daha doğru olacak. Popülaritesini kaybettiği anlamına gelmese de ziyaretçi sayısı bakımından daha az gelişim gösteren şehirlere bakıldığında Londra 3., Roma 15., Amsterdam 23. ve Viyana ise 34. oldu.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön