Anasayfa » Seyahat Sektorü » Destinasyonlar » Turistler Kapadokya Dokusuna Zarar mı Veriyor?
Destinasyonlar

Turistler Kapadokya Dokusuna Zarar mı Veriyor?

Turistler Kapadokya Dokusuna Zarar mı Veriyor?
Sezen Duygu SARIMADEN
Sezen Duygu SARIMADEN
17 Haziran 2015

Kapadokya’nın lüks bir seyahat destinasyonu olması gerektiğini belirten İndigo Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Tosun, Antalya’dan gelen günübirlikçi ziyaretçilerin turizme katkı sağlamaktan çok bölgeye zarar verdiğini söyledi.

60 milyon yıl önce Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağ’ın püskürttüğü lav ve küller nedeniyle yumuşayan tabakanın milyonlarca yıl boyunca yağmur ve rüzgarın aşındırmasıyla ortaya çıkan Kapadokya, turizmin önemli merkezlerinden. Türkiye’nin en değerli turistik yörelerinden biri olan Kapadokya’nın gelecek nesillere tahrip edilmeden aktarılması gerektiğini belirten İndigo Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Tosun, bölge için yeni bir vizyon belirledi. 1970’li yıllarda turizmle tanışan bölgenin lüks bir seyahat destinasyonu olması gerektiğinin altını çizen Tosun, Antalya’dan gelen günübirlik ziyaretçiler dahil olmak üzere, turistlerin bölgeye zararı olduğunu söyledi.

Turistler Nefesleriyle Bile Fresklere Zarar Veriyor

Turizmde ilklere imza atan ve 1992 yılında bölgedeki balon turlarının öncüsü olan Kapadokyalı Başkan Ömer Tosun, Kapadokya’nın geleceği için endişe duruyor.

ABD’yi örnek veren Tosun, turistlerin Yellowstone Milli Parkı’nda peri bacası benzeri oluşumlara 600 metreden fazla yaklaşamadığını hatırlatırken, “Göreme Milli Parkı’na her gün yığılan turistlerin yalnızca nefesleriyle bile fresklere verdikleri zararı düşünün.” dedi.

Kapadokya’nın lüks bir nokta haline getirilmesi gerektiğini dile getiren Ömer Tosun, bölge ile ilgili yeni girişimlerden söz etti. Son dönemde dikkat çeken Cappodox Festivali’nin Kapadokya için yeni bir nefes olabileceğine değinen Tosun, 2008 yılında jeotermal araştırmalara başladıklarını ve Göreme Milli Parkı’nın dışında kalan arazilerin zemin haritalarını çıkardıklarını anlattı.

Dünyanın Sağlık Merkezi Olabilir

Yapılan teknik araştırmaların sonucunda, dünyanın nadir jeolojik oluşumlarından birine sahip olan Kapadokya’da termal su potansiyelinin yüksek olduğu ortaya çıktı. Bölgenin termal sularıyla dünyanın en önemli sağlık merkezi haline gelebileceğini öngören Tosun çalışmalara başladı.

Bölgenin korunması ve gelecek nesillere de o şekilde aktarılması gerektiğini savunan Tosun, Kapadokya’nın bir destinasyon olması için lüks turistlere hitap edecek iki yeni termal otel projesinin şu an çizim aşamasında olduğunu söyledi.

Kapadokya’nın sahip olduğu termal zenginlikler dünyada başka hiçbir termal bölgede yok. Bölgede yapılacak yatırımların doğru noktalara değindiği sürece dünya çapında ses getireceğini belirten Tosun, “doğru yatırım” kavramını ‘çevreye ve dokuya zarar vermeden 100 milyon doların üzerine çıkan yatırım’ olarak tanımlarken, yerli ve yabancı yatırımcılara göz kırptı.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

Profil_foto_yorum
Şeyda Sönmez Meuwissen18 Haziran 2015 Perşembe
Oldukça önemli ve güzel bir konuyu sayın Tosunun yorumuyla dile getirmişsiniz tebrik ederim .bizde yani tıp camiasında primum non nocere kavramıyla örtüşüyor birebir .ÖNCE ZARAR VERME hastayada tarihi dokuyada .iyi çalışmalar
POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön