Anasayfa » Seyahat Sektorü » Destinasyonlar » Turist Vergisi Nedir ve Seyahat Ettiğimiz Avrupa Ülkeleri Hangi Oranı Uyguluyor ?
Destinasyonlar

Turist Vergisi Nedir ve Seyahat Ettiğimiz Avrupa Ülkeleri Hangi Oranı Uyguluyor ?

Leyla Gezer Güvenç
Leyla Gezer Güvenç
9 Kasım 2018

Seyahat ettiğimiz Avrupa Ülkelerinin birçoğu turistlere vergiler uyguluyor. „turist vergisi“ diye adlandırılan bu vergiden elde edilen gelir ise yatırımlar, temizlik, tarihi lokasyonlardaki bina renovasyonları ve çevresel gelişimlerde kullanılıyor.

ALMANYA

Almanya, eyalet başkanları ve turizm otoriteleri ile birlikte belirlenen Kurtaxe isimli bir vergi uyguluyor. Günlük turist vergisi, seyahatin amacının belgelenmesini müteakiben (iş seyahatleri muaf çünkü) ülkeye giriş yapıldığı günden itibaren alınmaya başlanıyor. Örneğin Berlin’de otel konaklamalarında bu vergi oranı konaklama ücretinin %5’i, Dresden’de ise kişi başına 1,30 €uro / gece.

İSPANYA

İspanya da Almanya gibi turist vergisini konaklama yapılan otel ve pansiyon ücretlerinden tahsis ediyor. 16 yaş altı turistler bu vergiden muaf. Vergi, konaklama yapılan otelin segmentine göre belirleniyor. Örneğin 5 yıldızlı bir otel günlük olarak 2,50 €uro, 4 yıldızlı bir otel ise 1,00 €uro / gün alıyor her bir turistten. Diğer kategorilerde konaklama yapanlar ise 0,50 €uro ödüyor.

 

FRANSA

Fransa, turist vergisini uygulayan en eski ülkelerden biri, tam 100 yıllık bir geçmişi mevcut. Paris’te örneğin şehir vergisi oranı bile turist vergisinden elde edilen gelire göre belirleniyor. Konaklamalarda otelin segmentine göre 0,88 €uro ila 3,30 €uro arası vergi alınıyor.

İTALYA

İtalya’daki oranlar ise 1,00 €uro / gecelik konaklama ila 5,00 €uro arası değişiyor. Sadece Roma farklı bir oranlama ile bazı turistlerin konaklama ücretlerine 10 €uro’ya kadar vergi yansıtabiliyor. Bazı oteller bahsekonu vergiyi konaklama ücretinin içinde tutarken, bazıları ise faturada ayrı bir kalem olarak gösteriyor ve konaklama yapılan gece sayısından bağımsız bir ücret yansıtabiliyor.

Uygulamayı Yeni Başlatan Ülkeler

Rusya’da uygulama henüz 01 Mayıs 2018 tarihi kadar yeni ve her şehirde uygulanmıyor (Stavropol veya Krasnodar gibi turistik şehirlerde sadece yetişkinlerden turist vergisi alınıyor )

Yunanistan ise 2018 sene başından beri otel misafirlerine uygulamaya başladı ve üstelik otele giriş yapıldığı anda alınıyor. Vergi oranları gecelik 0,25 €uro’dan başlayarak 4,00 €uro’ya kadar çıkabiliyor.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön