Anasayfa » Güncel » Turist Rehberleri de Gelir Vergisine Tabi Tutulacak
Güncel

Turist Rehberleri de Gelir Vergisine Tabi Tutulacak

turist-rehberleri-de-gelir-vergisine-tabi-tutulacak
Sezen Duygu SARIMADEN
Sezen Duygu SARIMADEN
31 Ağustos 2015

Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan tebliğ yasasına göre turist rehberleri de artık gelir vergisi ödeyecek. Taslakta, rehberler iki gruba ayrıldı. ‘Eylemli Rehberler’ olarak tanımlanan grup, artık vergiden muaf olmayacak. Bir işverene bağlı olarak ücretli çalışmayan turist rehberleri yüzde 20 oranında gelir vergisine tabi tutulacak.

Bakanlığın hazırladığı tebliğ yasası taslağında, turist rehberlerinin vergilendirilmesi konusunda oluşan tereddütlerin giderilmek istendiği belirtildi. Bu amaçla hazırlanan taslakta, turist rehberleri iki gruba ayrıldı.  Tebliğ taslağında, turist rehberlerinin sağladığı gelirlerin, ‘serbest meslek kazancı’ tanımına uygun olduğuna yer verildi.

Eylemli Rehberler Vergiden Muaf Değil

Buna göre, turist rehberleri iki gruba ayrıldı. ‘Eylemli’ ve ‘eylemsiz’ olarak ikiye bölünen turist rehberlerinin vergilendirilmesi konusundaki tereddütlerin tebliğ taslağı ile giderilmesi amaçlanıyor.

Taslakta eylemli rehberler, fiilen turist rehberliği hizmeti verme konusunda hak ve yetkiye sahip olan rehberler olarak tanımlandı. Eylemli rehberlerin meslek odasına kaydolma, ruhsat ve çalışma kartı alma gibi zorunlulukları bulunuyor.

Eylemli rehberler olarak adlandırılan bu grup, vergi muafiyetinden yararlanamayacak. Bir işverene bağlı olarak ücretli çalışmayan turist rehberleri vergiye tabi tutulacak. Bu durumda, taslağa göre artık turist rehberlerinin bir bölümü yüzde 20 oranında gelir vergisi ödeyecek.

ETİKETLER :
İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön