Anasayfa » Kültür&Sanat » Tüm Yollar Roma’ya Çıkar: Sonsuz Şehir Hakkında İlginç Bilgiler
Kültür&Sanat

Tüm Yollar Roma’ya Çıkar: Sonsuz Şehir Hakkında İlginç Bilgiler

tum-yollar-romaya-cikar-sonsuz-sehir-hakkinda-ilginc-bilgiler
Burcu KAYMAK
Burcu KAYMAK
1 Mart 2016

Günışığı, palmiyeler ve Kaliforniya hakkında ilginç bilgiler ‘i okudunuz mu? Eğer okumadıysanız sizi buaraya alalım. Okuduysanız hep beraber Sonsuz Şehir Roma hakkında bazı ilginç şeyleri duymaya hazırlanalım.

Sonsuz şehir olarak bilinen Roma aynı zamanda Latince Caput Mundi olarak ta bilinir. Dünyanın Başkenti anlamına gelir.

” Bütün yollar Roma’ya çıkar ” sözünün kullanılmasının sebepleri ise Roma İmparatorluğunun uzak eyaletleri ile olan bağlantısını sağlamak için yaptırdığı 80.000 millik yollardan sonra ortaya çıktı.

Trevi Çeşmesi

Trevi Çeşmesi

Roma’da şuanda 900’den fazla kilise ve 280’den fazla çeşme bulunuyor. Her birine ayrı ayrı hayran kalsak bile aralarında Aşk Çeşmesi olarak bilinen Trevi Fountain’ın yeri başka. Öyle ki her gece yaklaşık 3.000 Euro çıkarılan çeşme kilisenin desteklediği hayır kuruluşunun ihtiyaç sahibi Roma’lı ailelere yardımcı olmasını sağlıyor.

Aynı zamanda bildiğimiz üzere ünlü moda devi Fendi geçtiğimiz yıl çeşmenin tamiratını ilham aldıkları şehrin mirasını korumak adına üstlenmişti.

İçinde  egemen bir devlet barındıran tek şehirdir Roma. Vatikan aynı zamanda dünyanın en küçük devleti olarak bilinir.

Vatikan

Vatikan

Bir çeşit kahve türü olan Cappuccino rengi Roma’lı Capuchin keşişlerin üstlerine giydikleri kıyafetin rengi ile benzer olduğu için ismini buradan almış.

Cappuchino

Cappuchino

Yaygın bir inanışa göre dünyanın  ilk alışveriş merkezi İmparator Tajaran zamanında kurulmuş. Bu alışveriş merkezinde ise 150 farklı mağazada kıyafetten baharata kadar çeşitli malzemeler satılıyormuş.

Kraliyet rengi olarak bilinen Mor’dan biraz bahsedelim. Deniz kabuklarından elde edilen Mor rengi sadece kraliyet ailesi ve senatörlerin kıyafetlerine renk vermek için kullanılıyor, sıradan halkın bu renk kıyafetlerin olmasına izin verilmiyormuş.

Ortalama bir İtalyan yılda 20 kilogram makarna tüketiyormuş. İtalya’da makarna ile olan aşk ilişkisi o kadar büyük ki iki katlı bir Ulusal Makarna Müzesi bile bulunuyor.

Kolezyum

Kolezyum

Roma halkının eğlenmesi için düzenlenen Gladyatör dövüşlerinin arenası Kolezyum’un açıldığı gün toplamda 5.000 hayvan öldürülmüş. Ve yıllar boyunca Kolezyum’da öldürülen kişi ve hayvan sayısı 500.000’I geçmiş durumda.

Saray kelimesi İmparator Augustus’un her imparator kendi sarayını yaptırmalı geleneği ile Palatino Tepe’sinden geliyormuş.

La Sapienza

La Sapienza

La Sapienza  Roma’nın ilk üniversitesi olarak bilinirken aynı zamanda Avrupa’nın da en büyük üniversitesi ve Dünyanın en büyük ikinci üniversitesi olarak tarihe geçmiş.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön