Anasayfa » Güncel » Trump’ın “Seyahat Yasağı”na Dünya Devleri ile Birlikte Airbnb de Tavrını Koydu
Güncel

Trump’ın “Seyahat Yasağı”na Dünya Devleri ile Birlikte Airbnb de Tavrını Koydu

Tuğce Yaral Mercan
Tuğce Yaral Mercan
1 Şubat 2017

ABD Başkanı Trump’ın sehayat yasağına ilişkin kararı tüm dünyada yankılara neden olurken, Google, Facebook, Microsoft, Apple ve Amazon’nun ardından Airbnb da tavrını koydu. Ünlü tatil evi kiralama sitesi, kararname nedeniyle zor durumda kalanlara bedava konaklama imkanı sağlayacağını açıkladı.

ABD’nin yeni başkanı Donald Trump’ın, öncelikli olarak 7 ülke vatandaşlarına vize sınırlaması getirmesi kararına tepkiler tüm dünyada çığ gibi büyüyor.

Kararnamenin imzalamasının ardından ilk reaksiyon yine Amerika’dan geldi. Los Angeles Uluslararası Havalimanı’nda (LAX) ve San Francisco Havalimanı’nda (SFO), gözaltına alınan kişiler için gösteri düzenlendi. Bu tepkilere güçlü bir katılım gösteren bir diğer ülke ise Birleşik Krallık oldu. Londra başta olmak üzere Glasgow, Edinburgh, Bristol’ında aralarında bulunduğu birçok şehirde düzenlenen protestolara binlerce kişi katıldı.

İnografik: Yasin Demirci - Anadolu Ajansı

Avrupa ülkelerinin liderlerinin yanı sıra, ABD’nin ekonomisinde önemli bir yeri olan Holywood’un ünlü yıldızları da özellikle sosyal medya aracılığıyla Trump’ın seyahat yasağı ile tepkilerini dile getirdiler. Ancak en çok ses getiren açıklamalar dünya teknoloji ve iletişim devleri Google, Facebook, Microsoft, Apple ve e-ticaret devi Amazon’dan geldi.

Apple‘ın CEO’su Tim Cook ile Amazon’un CEO’su Jeff Bezos, çalışanlarına gönderdikleri e-posta ile ABD Başkanı Donald Trump’ın politikasını desteklemediklerini belirtirken, Google, seyahate çıkacak olan çalışanlarının derhal ABD’ye geri dönmeleri çağrısında bulundu. Diğer taraftan Facebook CEO’su Mark Zuckerberg “kapılarımızı göçmenlere ve yardıma ihtiyacı olanlara açık tutmalıyız, bizi biz yapan da bu” ifadesini kullanırken, Microsoft ise yaptığı duyuru ile kararnameden etkilenen çalışanlarına hukuki destek sağlayacağını açıkladı.

Zor durumda kalanlara Airbnb’dan bedava konaklama

“Seyahat yasağı”na ilişkin tüm bu tepkisel açıklamaların ardından ses getiren bir başka açıklama da dünya seyahat sektöründe önemli bir yer edinen Airbnb‘dan geldi. Üstelik somut bir eylemsel tavırla birlikte… Tatil evi kiralama sitesi Airbnb, ABD Başkanı Donald Trump’ın imzaladığı kararname nedeniyle zor durumda kalanlara bedava konaklama sağlayacağını açıkladı.

Brian-Chesky

Airbnb CEO’su Brian Chesky, Trump’ın kararının “doğru olmadığını” ve acil konaklamaya ihtiyaç duyanların doğrudan kendisine ulaşması gerektiğini söyledi.

Chesky, “Amerika’ya belli ülkelerin vatandaşlarının veya mültecilerin girememesi doğru değil ve bundan etkilenenlere yardım etmeliyiz” ifadeleriyle zor durumda kalanlara bedava konaklama imkanı sağlayacağını duyurdu.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön