Anasayfa » Güncel » THY de Aslan Cecil’e Duyarlılık Gösterdi
Güncel

THY de Aslan Cecil’e Duyarlılık Gösterdi

THY de Aslan Cecil'e Duyarlılık Gösterdi
Sezen Duygu SARIMADEN
Sezen Duygu SARIMADEN
24 Ağustos 2015

Geçtiğimiz ay Afrika’nın en ünlü aslanı Cecil’in ABD’li bir diş hekimi tarafından avlanmasının ardından gelen tepkiler üzerine, bir çok havayolu şirketi av hatırası olarak katledilen hayvanları taşımayacağını duyurmuştu. Bunun üzerine change.org üzerinden THY’nin de aynı kararı uygulaması için başlatılan imza kampanyası olumlu sonuç verdi. THY’den yapılan açıklamada, bu şekilde katledilen hayvanların taşınmadığı belirtilirken, gerekli özenin gösterildiğine dikkat çekildi.

Aslan Cecil’in koruma altında bulunduğu Zimbabwe’deki Hwange Ulusal Parkı’nda katledilmesinin ardından; Air Canada, Amerikan Havayolları, İngiliz Havayolları, Air France, Delta, Brüksel Havayolu, Emirates Sky Kargo, İberia Havayolları, Lufthansa Kargo, KLM, Qantas Airlines, Singapur Havayolları, Virgin Atlantic Havayolları ve United Havayolları tarafından yapılan açıklamalarda av hatırası amacıyla öldürülen hayvanların taşınmayacağı belirtilmişti. Çok sayıda havayolu şirketi, leopar, aslan, bufalo, fil, gergedan gibi hayvanlara ait kalıntıların nakliyesini durdurdu.

THY’nin de bu önemli kararı uygulaması için change.org adlı internet sitesinde ‘Avlanan hayvanları THY de taşımasın’ başlığıyla imza kampanyası başlatıldı. Her 15 dakikada bir filin izinsiz avlandığı ve bu hayvanların son 5 senede yüzde 66 azaldığı, yüzlerce gergedanın sadece boynuzları için vahşice katledildiğine dikkat çekilen kampanyada, artık av hatırasının moda haline geldiği belirtildi. Avcıların, hayvanların bir parçalarını evlerine götürmeye başladıkları ve bunun son örneği olarak da, Zimbabvey’de doğal parktan izinsiz alınarak, başı kesilip av hatırası için ülkeden götürülen Cecil gösterildi. Onlarca havayolunun bu olaya duyarsız kalmayarak gerekli hassasiyeti gösterdiği ve aynı duyarlılığı THY’nin de göstermesi için başlatılan imza kampanyası amacına ulaştı. THY de, birçok yabancı havayolu şirketi gibi hayvan katliamına ortak olmadığını gösteren bir açıklamada bulundu.

Afrika’nın en çok görüntülenen aslanı Cecil’in öldürülmesinin ardından havayollarının av hayvanlarını taşımasının yasaklanması için başlatılan kampanyaya THY’den olumlu yanıt geldi. Açıklamada, Nesli Tehlike Altında Olan Yabani Hayvan ve Bitki Türlerinin Uluslararası Ticaretine İlişkin Sözleşme’de (CITES) yer alan hayvanları taşımadıkları belirtilirken, hatıra olarak katledilen bir hayvana ait hiçbir parça ya da kalıntının ortaklık uçuşlarında taşınmadığı ve gerekli özenin gösterildiği ifade edildi.

Aslan Cecil için çevreci bir duyarlılık örneği de Empire State Building’te gösterilmişti.

ETİKETLER :
İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön