Anasayfa » Girisimler » “The Museum Hotel Antakya” “Müzesi” ile Birlikte Açılacak
Girisimler

“The Museum Hotel Antakya” “Müzesi” ile Birlikte Açılacak

Tuğce Yaral Mercan
Tuğce Yaral Mercan
13 Mart 2019

İnşaası sırasında yapılan kazı çalışmalarında, 30 bine yakın arkeolojik eserin ortaya çıktığı The Museum Hotel Antakya, açılış için gün sayıyor. Mayıs ayında hizmete girmesi planlanan otelin içinde, çalışma esnasından bulunan eserlerin sergileneceği “Necmi Asfuroğlu Arkeoloji Müzesi” de yer alacak.

Coğrafyasının 4 bir yanından tarih fışkıran medeniyetler kenti Antakya’da; The Museum Hotel Antakya’nın inşaat çalışmaları sırasında ortaya çıkan ve aralarında dünyanın en büyük tek parça mozaiğinin de bulunduğu binlerce yıllık tarihi eserler müzeye dönüşüyor. 17 bin metrekarelik alana sahip olan otelin inşaat çalışmaları sırasında tamamı Türk arkeolog, restoratör mimarlardan oluşan ekip tarafından gerçekleştirilen arkeolojik kazılarda Helenistik dönemden başlayarak İslami döneme kadar birbirini izleyen 5 kültür katmanı ve günümüze kadar gelen 13 farklı medeniyete ait esere ulaşıldı.

Gerçekleşen kazılarla birlikte bir zaman tüneline dönüşen inşaat alanında bulunan eserler, müze haline getirildi. “Necmi Asfuroğlu Arkeoloji Müzesi” ismini alacak olan mekan açılışın ardından, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devredilecek.

The Museum Hotel Antakya ile ilgili görsel sonucu

10 yılda tamamlandı

2009 yılında başladıkları projeyi, 2019 Mayıs ayında tamamlanması planlanan otele ilişkin açıklamalarda bulunan Sabiha Asfuroğlu, Anadolu’nun en eski yerleşim merkezlerinden biri olan Antakya’da hayata geçirmeye hazırlandıkları projenin ülke turizmi açısından da büyük önem taşıdığını belirtti. 66 kuyu temel üzerine oturtulan “The Museum Hotel Antakya”nın tarihi kentteki sokak mimarisi ve Antakya’nın avlulu yaşam tarzını da yansıtacağını ifade eden Asfuroğlu; “Projenin Antakya’mıza yeni bir soluk getirmesini ve dünyaya yeni bir pencere açmasını bekliyoruz.”  ifadelerini kullandı.

The Museum Hotel Antakya ile ilgili görsel sonucu

30 bine yakın arkeolojik eser…

Kazı çalışmaları sırasında bulunan eserler arasında, 1050 metrekareden oluşan dünyanın en büyük tek parça mozaiğinin bulunduğu arkeolojik parkur ile birlikte aralarında Eros heykelciği ile sikkeler, metal objeler, mimari parçalar ve pişmiş toprak eserlerinde olduğu 30 bine yakın arkeolojik eser ortaya çıkmıştı. Yapılan çalışmalarda çeşitli üniversitelerden alanlarında uzman akademisyenlerden oluşturulan bir bilim heyeti de görev aldı.

Bu arada ayrıca belirtelim. Yapılan tüm çalışmalar sabit kameralarla kayıt altına alınıyor. Öyle ki proje tamamlandığında bu görüntüler eşliğinde bir belgesel ortaya çıkmış olacak.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön