Anasayfa » Seyahat Sektorü » Destinasyonlar » Tayvan’daki Bu Köy Tam Bir Sanat Eseri
Destinasyonlar

Tayvan’daki Bu Köy Tam Bir Sanat Eseri

tayvandaki-bu-koy-tam-bir-sanat-eseri
Sezen Duygu SARIMADEN
Sezen Duygu SARIMADEN
25 Kasım 2015

Gözalıcı fotoğraflarını göreceğiniz bu köy, 93 yaşındaki bir sanatçının eseri. Tayvan’daki sanat köyünün bu görüntüsü Huang Yung-fu isimli sanatçının elinden çıktı. Üstelik köye rengarenk bir görünüm kazandıran Yung-fu, Taichung’daki bu köyü her gün boyamaya devam ediyor.

Dünyanın en önemli sanat merkezini, ya da önemli bir sanat şehrini duymuşsunuzdur. Ancak bu kez sanat köyüyle tanıştıracağız sizleri. Hem de her gün tüm hünerlerini göstermeye devam eden 93 yaşındaki bir sanatçının en güzel eseri niteliğindeki bir tanımlama ile karşınızdayız.

Görenleri şaşkına çeviren ve bölgenin en önemli turistik yerlerinden biri haline gelen sanat dolu köyde, duvarlardan yerlere kadar rengarenk figürler ile karşılaşıyorsunuz.

Belki de şimdiye kadar gördüklerinizin en renklisi diyebileceğiniz kadar süslü görünen bu köy, gelenlere mutluluk ve neşe saçıyor. Haliyle bölge sakinlerinin yanı sıra, gelen turistler de köyden gülümseyerek ayrılıyor.

tayvan_tg_sanat_koyu

Ziyarete gelenlerin görüntüleri de köy gibi rengarenk…

93 yaşındaki sanatçı Huang Yung-fu köye her gün yepyeni bir görünüm kazandırıyor. Öyle ki, Yung-fu için köyü canlandırmış da diyebiliriz. Verdiği renkler köye adeta hayat veriyor. Ve Tayvan’da rengarenk bir görsel şölen oluşturuyor.

Yung-fu 84 yaşından bu yana kendi iç dünyasını yansıtan rengarenk çizimleri ile köyü boyuyor. 9 senedir bitmemiş olacak ki, her gün bu renkli görevini yapmaya devam ediyor… Yung-fu, köyde gri yer kalmayana kadar boyamaya devam edecek. Köyle gelenler de bu durumdan memnun görünüyor.

sanat_tayvan_tg

Yung-fu 84 yaşından bu yana köyü boyamaya devam ediyor…

Kimilerine göre renk karışıklığı olarak tanımlansa da, resim yapmayı kendi kendine öğrenen sanatçının köye yepyeni bir kimlik kazandırdığı görünen bir gerçek. Bölgenin en büyük turistik yerlerinden biri olan rengarenk köyün gördüğü ilgi de bu durumu kanıtlar nitelikte.

tayvan_sokak_sanati_tg

Sanat köyü, bölgenin en büyük turistik yerlerinden biri haline geldi.

Aslında bu köy Çin’deki iç savaşta Tayvan’a çekilen milliyetçiler için oluşturulmuştu. Ancak zamanla fazla ilgi görmemesi nedeniyle sorunlar artmış. Kentsel problemler ile karşı karşıya kalan ve yıkılmaya terk edilen birçok köy artık yok. Onların arasından biri var ki, onu renkli çizimler ayakta tutmuş. İşte bugün 93 yaşında olan köy sakininin tüm çabaları bu köyün yıkımını engellemiş.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön