Anasayfa » Güncel » Tayland Tüm Zamanların En Yüksek Turist Sayısına Nasıl Ulaştı?
Güncel

Tayland Tüm Zamanların En Yüksek Turist Sayısına Nasıl Ulaştı?

tayland-tum-zamanlarin-en-yuksek-turist-sayisina-nasil-ulasti
Burcu KAYMAK
Burcu KAYMAK
4 Ocak 2016

Filmlerin uğrak mekanı güzel yemekleri, ilgi çekici kültürü, etkileyici budist tapınakları nefes kesici doğası ile turist rekorları kıran yer, Tayland. Güney Doğu Asya’nın gözde ülkesi Tayland 29.9 milyon yabancı turist ile rekor kırıyor.

Siyasi anlaşmazlık havasının hakim olduğu ülke de karmaşaya rağmen turizm oldukça iyi seviyede ilerlemeye devam ediyor.

2014’in turist sayısı 24.8 milyon’dan bu sene 29.6 milyona çıkan ziyaretçi sayısı ile iyi bir ivme yakalayan Tayland 2014’te bu düşüşünün nedeni ise askeri darbe ve sokak gösterilerini hakim olduğu siyasi karmaşa.

Turizm ve Spor Bakanı Kobkarn Wattanavrangkul ise eğer ülke havaalanı kapasitesini geliştirirse yabancı ziyaretçi sayısının daha da artacağını görüyor ancak bununla da yetinmeyeceklerini ekliyor.

Çünkü turizm Tayland’da oldukça önemli bir gelir kaynağı. Sadece geçen sene ülke Gayrı safi milli hasılasının %14.5’ine tekabül eden 60 milyar dolar turizm geliri elde etmişler.

Bakan ise : “Ziyaretçi sayısında bu artışı görmek iyi bir haber, ancak biz sadece sayıya odaklanmak istemiyoruz. Daha fazla nitelikli ziyaretçi görmek istiyoruz, daha fazla harcama yapanları..” dedi.

Bu nedenle ülkenin tanıtımını daha etkili yapma kararı almışlar. Bakan ülkeyi spor destinasyonu haline getirmeyi ve ASEAN ülkeleri arasında medikal turizm bakımından yıldız ülke olmayı planlıyorlar.

Lady Journey adını verdikleri çalışan kadınlara Tayland gezisi yaptırmaya yönelik yeni stratejilerinde ise Tayland’ın yemekleri ve güzellik sırları ile ilgili bir kampanya yapmayı planlıyorlar.

Ülkenin ana yabancı turist kaynağını ise Çinli ve Rus turistler oluşturuyor.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön