Anasayfa » Seyahat Sektorü » Ev Turizmi » Tarihi Yarımada’da Ev Turizmi Restorasyonu
Ev Turizmi

Tarihi Yarımada’da Ev Turizmi Restorasyonu

tarihi-yarimadada-ev-turizmi-restorasyonu
Sezen Duygu SARIMADEN
Sezen Duygu SARIMADEN
23 Kasım 2015

İstanbul’un tarihi ve turistik merkezi Eminönü’nün 3 semtinde ev pansiyonculuğu için çalışmalar başlatılıyor. Ancak Türkiye’nin ‘restorasyon’ geçmişinin çok da parlak olmadığı düşünüldüğünde, Tarihi Yarımada’daki restorasyon çalışmaları akıllarda soru işareti bırakıyor.

UNESCO koruması altında bulunan Eminönü’nde ev pansiyonculuğunu başlatacak olan çalışma, ilçenin Nişanca, Kumkapı ve Sultanahmet semtlerini kapsıyor. İstanbul’da talepten fazla yatak sayısı bulunması nedeniyle yeni otel açılmasını eleştiren otelcilerin bölgedeki bu gelişmelere yapacakları yorum da merak konusu.

Düzenlemeye göre, İstanbul’un tarihi semtlerinden Eminönü’nde, isteyenler evlerini pansiyona dönüştürebilecek. Eminönü’nün daha çok turisti ağırlayabilmesi için hayata geçirilmesi planlanan proje, Hanlar bölgesinde tarihi olmayan binaların yeniden yapım sürecinden geçirilmesini mümkün kılıyor.,

Gerçekten Restorasyon mu?

Ancak akıllarda soru işaretleri bırakan gelişmeler tam da bu noktada başlıyor. Tarihi Yarımada’da bu projenin hayata geçirilmesi için bazı tarihi hanların da restore edileceği bilgileri yer alıyor.

‘Tarihi’ hanların restore edilecek olması, bu durumun ‘gerçek’ bir restorasyon mu, yoksa eski örneklerinde olduğu gibi ‘restore’ adı altında bambaşka bir hale büründürmek mi olacak bunu zaman gösterecek. Şimdilik bilinen gerçek, özellikle de yatak sayısının zaten fazla olduğunu belirten otelcilerin bu durumu pek hoş karşılamayacağı.

Yapıların gerçekten özgün hallerine uygun bir restore aşaması geçirip geçirmeyeceğini zaman gösterecek. Rapor, İBB Meclisi’nde kabul edildi. Koruma Kurulu da raporu onayladıktan sonra yeniden İBB Meclisi’nde görüşülecek. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın da onaylaması halinde, 1 aylık itiraz süresi bulunuyor.

Ev turizmini canlandıracağı düşünülen uygulama, eski Eminönü Belediyesi bölgelerini kapsıyor. Fener ve Samatya’nın da uygulama için ‘dönüştürüleceği’ belirtiliyor.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön