Anasayfa » Seyahat Sektorü » Destinasyonlar » Tarihi Safranbolu Evleri EURO 2016 Etkinliğinde Paris’te Tanıtılıyor
Destinasyonlar

Tarihi Safranbolu Evleri EURO 2016 Etkinliğinde Paris’te Tanıtılıyor

Tuğce Yaral Mercan
Tuğce Yaral Mercan
2 Temmuz 2016

Paris Belediyesi tarafından EURO 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası kapsamında kurulan Avrupa Meydanı’nda Osmanlı döneminde kalma tarihi “Safranbolu Evleri” tanıtılıyor.

UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi’nde yer alan ve “En İyi Korunan 20 Kent” arasında bulunan Karabük’ün Safranbolu ilçesindeki Osmanlı döneminde kalma tarihi evler, Paris Belediyesi tarafından Fransa’nın EURO 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası kapsamında düzenlediği organizasyonda tanıtılıyor. Fransa’nın EURO 2016 kapsamında konuk ettiği 24 katılımcı ülkeye yönelik hazırlanan etkinlik 10 Temmuz’a kadar devam edecek.

Şampiyonaya katılan bütün ülkelerin birer tanıtım ofislerinin Avrupa Meydanı’na kurulması kararının ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı, meydana kurulacak olan Türkiye tanıtım ofisinin Safranbolu evi konseptinde yapılması konusunda karar almıştı.

“Safranbolu Evleri” nasıl özellikler taşır?

Safranbolu merkezinde, 18. ve 19.yy. ile 20.yy. başlarında yapılmış yaklaşık 2000 geleneksel Türk evi, yüzlerce yıllık bir süreçte oluşan Türk kent kültürünün, günümüzde yaşamaya devam eden en önemli mimari yapı taşları arasında gösteriliyor.

Peki ünü ülke sınırlarını aşan, kültür turlarına konu olan “Safranbolu Evleri” nasıl özellikler taşıyor?

Safranbolu Evleri doğa-insan-ev; sokak-ev, sokak-çarşı ilişkileri son derece düzenli ve dengelidir. Çevreye olduğu kadar komşuya saygının da önemli olduğu bir kültürün göstergesi olarak hiçbir ev diğerinin görünüşünü engellemez. Evlerin yapımında taş, kerpiç ahşap ve alaturka kiremit kullanılmıştır. Bahçeler sokaktan taş duvarlarla ayrılmıştır.

safranbolu

Örf ve gelenekler evi dışarıya kapar, bu yüzden ev içi ve bahçeler yüksek duvarlarla ayrılmıştır. Evin girişinde yani zemin katta “hayat” vardır. Bu bölüm eğer taş kaplıysa “taşlık” adını alır. Burada ışık almayı sağlayan “gliste” mevcuttur. Zemin katlarda ayrıca ahırlar, büyük kazan ocakları ve ambarlar bulunur.

Kaymakamlar-Gezi-Ev

Üst katlara ahşap ustalığının üstün örneklerini sergileyen merdivenlerle çıkılır.  İkinci kat diğer katlara göre daha basıktır. Bu katta gerektiğinde yatak odası olarak da kullanılabilen bir mutfak bulunur. Gündelik yaşam orta katta geçer. Soğuk kış günlerinde bu katın ısıtılması daha kolay olur.

safranbolu2

Üçüncü kat evlerde mükemmelliğe varılan noktadır. Bu katta tavanlar daha yüksektir. Odalara sekiz kenarlı bir çokgenden oluşan sofanın daha kısa olan dört çapraz kenarından açılan kapılardan girilir. Odaların giriş kapıları köşelerdedir ve oda ile doğrudan teması kesen özel ahşap paravana düzeni bulunur.

kastamonu0612ysf_9615w

Odaların her biri bir çekirdek aileyi ya da bir aile yakının barındırabilecek tüm unsurlara sahip, bağımsız birim olarak tasarlanmıştır. Bu doğrultuda her odada ahşap dolapların (yüklük) içerisinde bugünün duş kabinlerini andıran gusülhaneler mevcuttur.

safranbolu3

Safranbolu evlerindeki çıkmalar, evin dış görünümünü tek düzelikten kurtarır. Evlerin pencereleri çok özel biçimde tasarlanmış olup dar ve uzuncadır. Ahşap kanatlı pencerelerde ayrıca “muşabak” denilen kafesler bulunur.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön