Anasayfa » Güncel » Tarihi Mısır Çarşısı Kapılarını Bugün Yeniden Açıyor
Güncel

Tarihi Mısır Çarşısı Kapılarını Bugün Yeniden Açıyor

Tuğce Yaral Mercan
Tuğce Yaral Mercan
4 Mayıs 2018

Dört asra uzanan köklü tarihiyle İstanbul’un en önemli turistik merkezlerinden olan ünlü Mısır Çarşısı, beş yıldır süren restorasyon çalışmalarının ardından Nusretiye Cami ile birlikte bugün kapılarını yeniden açıyor.

İstanbul’un en önemli turistik cazibe merkezlerinden biri konumunda olan 355 yıllık Mısır Çarşısı’nın, İstanbul Vakıflar 1. Bölge Müdürlüğü tarafından 5 yıl süren restorasyon çalışmaları tamamlandı. Balkanlar’dan Avrupa’ya, Kuzey Akdeniz’den Arabistan Yarımadası’na kadar uzanan ürün çeşitliliğiyle asırlardır İstanbul’un en hareketli noktalarından biri olma özelliğini devam ettiren tarihi çarşı, bugün düzenlenen törenle yeniden hizmete açılacak.

Yüzyıllara meydan okuyan “Mısır Çarşısı”nın tarihi nereye dayanıyor?

Mısır Çarşısı, Yeni Camii Külliyesinin bir parçası olarak inşa edildi. Padişah lll. Murad’ın eşi, Safiye Sultan’ın emriyle 1597 tarihinde temeli atılan Yeni Camii’nin inşası ise, 1663 tarihinde tamamlandı.

Mısır Çarşısı, 17. Yüzyıl vakanüvisleri  tarafından ‘’Yeni Çarşı’’ ve ‘’Valide Çarşısı’’ olarak adlandırıldı. Ancak buradaki dükkânlarda satılan malların çoğunlukla Mısır’dan gelen mal ve baharatlar olması nedeniyle, 18. Yüzyılın ortalarından itibaren ‘’Mısır Çarşısı’’ ismi ile anılmaya başlandı. Sonraki zamanlarda da dünyaca ünlü gezginler seyahatnamelerinde bu tarihi yapıdan ‘’Mısır Çarşısı’’ olarak bahsettiler.

misir carsisi ile ilgili görsel sonucu

Edmondo de Amicis’in 1874 tarihli İstanbul seyahatnamesinde Mısır Çarşısı şu şekilde anlatılmaktadır. “İçeriye girer girmez, insanın burnuna öyle keskin bir nebat kokusu çarpar ki, neredeyse gerisin geri dönülür. Burası, Hindistan, Suriye, Mısır ve Arabistan’dan gelen her türlü baharatın dolanarak, odalıkların ellerini yüzlerini boyayan, evlere, hamamlara, ağızlara, sakallara ve yemeklere güzel kokular veren, asabi paşalara kuvvet kazandıran, muhteşem şehre hayal ve keyif dağıtan esans, hap, toz, merhem haline döndüğü Mısır Çarşısı’dır. Çarşıda biraz yürüyünce insan sersemlemeye başlar ve hemen uzaklaşır oradan; fakat bu sıcak ve ağır havayla kokuların tesiri, açık havaya çıkınca bile bir müddet devam eder ve zihninizde Şark’ın en mahrem ve en manalı izlerinden biri olarak dipdiri kalır.”

Tarihi çarşı, Osmanlı tarihinde en uzun süren cami inşası olan Yeni Camii külliyesi içerisinde yer alıyor.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön