Anasayfa » Güncel » Star Wars İrlanda Film Seti Turist Akınına Uğruyor
Güncel

Star Wars İrlanda Film Seti Turist Akınına Uğruyor

star-wars-irlanda-film-seti-turist-akinina-ugruyor
Burcu KAYMAK
Burcu KAYMAK
7 Ocak 2016

Dünyanın yeşil ve huzur dolu cenneti İrlanda uzun zamandır ünlü dizi Game of Thrones turizminden oldukça gelir elde etmişti. Dizi ve film turizmi konusunda oldukça avantajlı olan İrlanda bu sefer Star Wars sayesinde hem tanıtıma hem de ekonomiye katkı sağlıyor.

Star Wars serisinin son filmi Güç Uyanıyor geçen Aralık ayında vizyona girmiş galasını Dublin’de yapmış, film lokasyonlarından birisinde de İrlandanın ünlü adalarından Skelling Michael’I kullanmıştı.

Ancak sadece gala ile yetinmek istemeyen İrlanda tüm Star Wars hayranlarının Skelling Michael adasını keşfetmesi için adanın  tanıtımına önem vermeye başladı.

1996’da UNESCO Dünya Mirasları Listesinde yer almaya başlayan ada iki Skelling adasının yüzölçümü olarak daha geniş olanı.

Star Wars film yönetmeni J.J Abrams ise onlara çekim izni verilmesine oldukça şaşırmış.

“Orada filmi çekmemize izin vermelerine inanamıyorum” diyen Abrams ” Yani oldukça güzeldi” dedi. Skelling Michael adası 8 ve 9. yüzyıllardan kalma bir çok etkileyici manastıra sahip.

Adanın yerlileri ise halihazırda film lokasyonu olmasının avantajlarından yararlanmaya başladılar bile. Film ekibinin konakladığı The Moorings misafir evi ve Bridge Bar’ın sahibi Gerard Kennedy gelen turistlere 149 Euro’ya iki günlük Star Wars deneyim turu yapmaya başladıklarını belirtirken,

“Geldikleri zaman sürekli Star Wars’tan bahsediyorlar, ancak adayı ziyaret edip döndükleri zamansa bahsettikleri tek şey Skellig ve manastır oluyor.” dedi.

Kuzey Amerikalı turistler tarafından İrlanda’ya yapılan ziyaretler 2015’in ilk 11 ayından %15 artmış ve ciddi gelir sağlanmasına da yardımcı olmuştu.

 

 

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön