Anasayfa » Seyahat Sektorü » Havayolları » Sonsuza Kadar Hoşçakal: US Airways
Havayolları

Sonsuza Kadar Hoşçakal: US Airways

sonsuza-kadar-hoscakal-us-airways
Beste Eşerler
Beste Eşerler
20 Ekim 2015

Amerikan US Airways havayolu şirketi geçtiğimiz günlerde ‘Uçuş 1939’ kodlu son uçuşunu San Francisco – Philadelphia şehirleri arasında gerçekleştirdi.

Amerikan havayolu şirketi zaten bir süredir bir başka Amerikan devi American Airlines ailesine katılmak için görüşmelerini sürdürüyordu. Birçok noktada hali hazırda American Airlines ile ortak ilerleyen US Airways bu kez son resmi uçuşunu da gerçekleştirerek tamamen American Airlines bünyesine dahil oldu. Bu kapsamda son uçuşunu ise şirketin en eski ismi olan USAir adıyla öğleden sonra 09.55’te San Francisco kalkışlı olarak şirket tarihi için oldukça anlamlı bir destinasyona doğru gerçekleştirdi: Philadelphia.

76 Yıllık Bir Tarih

Uçuşlarına US Airways ismiyle devam eden Amerikan havayolu şirketinin tarihi aslında bundan çok daha öncesine, 1939 yılına kadar dayanıyor. O zaman Pittsburg merkezli ve bugünkü durumuna nazaran çok daha küçük bir işletme olan US Airways, 1997 yılına kadar kullandığı USAir adı altında hizmet veriyordu. O yıldan itibaren de isim değişikliğine giderek USA Airways adını kullanmaya başlayan havayolu şirketinin 1975 – 1991 yılları arasındaki CEO’su Edwin Colony, bu Amerikan havacılık üyesini tek bir cümleyle şu şekilde açıklıyor: “USAir; yani US Airways , tam bir nostalji…

“1970 yılında USAir isminin şirketimize verilmesi dahil, hayatı boyunca bu şirketin her zaman bir parçası olan bir kişi olarak şunu söyleyebilirim ki son uçuşun da kesinlikle yine nostaljik USAir adıyla yapılması gerekiyordu.” – Edwin Colony, CEO

US Airways tarihi boyunca ABD, uluslarası platformda dört büyük havayolu şirketine sahipti: American Airlines, United Airline, Delta Airlines ve Southwest Airlines. Şimdi ise şirket, American Airlines bünyesinde uçuşlarına devam edecek olmanın heyecanını yaşıyor. Ufak bir detay daha verecek olursak zaten American Airlines 2 yıldır birçok noktada US Airways ile işbirliği gerçekleştiriyordu.

Bu da demek oluyor ki bir havayolu şirketi daha tarihin tozlu sayfalarına doğru son uçuşunu gerçekleştirdi, hem de sonsuza kadar.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön