Anasayfa » Seyahat Sektorü » Destinasyonlar » Son Yılların En Büyük Keşif Haberi: Vasco da Gama ’nın kayıp gemisi bulundu
Destinasyonlar

Son Yılların En Büyük Keşif Haberi: Vasco da Gama ’nın kayıp gemisi bulundu

Tuğce Yaral Mercan
Tuğce Yaral Mercan
18 Mart 2016

Avrupa’nın Keşifler Çağı’na ait bilinen en eski batık gemisi, Umman açıklarında keşfedildi. Avrupa’dan çıkıp doğrudan Hindistan’a giden ilk kişi olarak bilinen, Avrupa’nın en başarılı kâşiflerinden Vasco da Gama ’nın, 16. yüzyılda gerçekleştirdiği bu efsanevi yolculuğunda adı geçen geminin kalıntılarına ulaşıldı

Avrupa’dan çıkıp doğrudan Hindistan’a giden ilk kişi olarak bilinen, Portekizli denizci ve kaşif Vasco da Gama’ nın ünlü gemisi Esmeralda’ya ait kalıntılara ulaşıldığı bilgisi, arkeoloji dünyasında heyecan yatattı. Umman sularında National Geographic’in desteğiyle yapılan arkeolojik araştırmalarda bulunan batığın, kaşif Vasco da Gama ‘nın 16. yüzyılda Hindistan’a yaptığı ikinci yolculuğunda adı geçen Esmaralda adlı gemi olduğu tahmin ediliyor.

Batık ilk olarak 1998 yılında, kaşif Vasco da Gama ’nın Hindistan’a yaptığı efsanevi deniz yolculuğunun keşfedilmesinin 500. yıldönümünde, Portekiz arşivlerinde yapılan kapsamlı bir araştırma sırasında farkedilmişti.

Kendisinden önce keşfedilen ümit burnunu dolaşıp doğrudan Hindistan’a ulaşan ilk kaşif olan Vasco da Gama, sonraları bu rotayı geliştirmiş ve deniz ticaretinde Avrupalıların üstünlüğü ele geçirmesini sağlamıştı. Esmeralda, bu keşif ve rota düzenleme seferlerinde önemli rol oynamıştı.

Umman açıklarında bulunan ve Esmeralda’ya ait olduğu düşünülen batık, en az 500 yıllık bir Portekiz kalyonu özellikleri taşıyor.

Batığın bulunduğu Umman Denizi'ndeki Al Hallaniyah

Batığın bulunduğu Umman Denizi’ndeki Al Hallaniyah

Esmeralda, Vasco da Gama ‘nın Portekiz’den yola çıkarak Hindistan’a ulaşmak için belirlediği yeni deniz rotasını katetmek üzere oluşturduğu filonun baş gemisiydi.

1503 Mayıs’ında filo Al Hallaniyah adasında demir atmıştı. Bölgenin balıkçıları Portekizlileri yaklaşan tehlikeli bir fırtına konusunda uyardı. Filonun daha küçük gemileri adanın diğer kısmındaki güvenli bir noktaya çekilirken, demir çapalarının yeterince dayanıklı olduğuna güvenen Sodré kardeşler bu uyarıyı umursamadı. Fakat rüzgârlar başlayınca, fırtına Esmeralda’yı demirlendiği yerden ayırarak kayalıklı sahil şeridine çarptı. Bu olaydan sonra geminin filo kumandanı Vicente Sodré dahil herkesin sulara gömüldüğü bildirilmişti.

Denizaltı kurtarma şirketi Bluewater Recoveries Ltd’den David Mearns, batığı Umman’dan 45 km uzaklıkta Al Hallaniyah Adası’nın kıyısına yakın bir yerde tespit etti. Mearns “Batığın bulunduğu yer, Vasco da Gama ‘nın filosunda bulunan Esmaralda’nın battığı belirtilen yerle neredeyse mükemmel bir coğrafi eşleşme sağlıyor.” açıklamasında bulundu.

disk

Batık alanında bulunan önemli eserler arasında, üstünde Portekiz kraliyet arması bulunan bakır alaşımı bir disk, üstünde “498” yazılı ve büyük olasılıkla geminin 1498 yılında yapıldığını gösteren bronz bir çan, Lizbon’da 1495 ve 1501 yılları arasında basılan altın sikkeler ve çok nadir bulunan, Indio isimli bir gümüş sikke bulundu. Bu silleler 1499 yılında özel olarak Hindistan’la ticaret için yapılmıştı.

son-yillarin-en-buyuk-kesif-haberi-vasco-da-gama-nin-kayip-gemisi-bulundu

Batığın, şimdiye kadar Avrupa’nın keşif dönemine ait bulunmuş en eski batık olduğu düşünülüyor.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön