Anasayfa » Güncel » Son Dönemin Yükselen Seyahat Trendi: Doğu Ekspresi
Güncel

Son Dönemin Yükselen Seyahat Trendi: Doğu Ekspresi

Tuğce Yaral Mercan
Tuğce Yaral Mercan
8 Şubat 2018

Satışa çıkması ile birlikte biletleri dakikalar içerisinde tükenen Doğu Ekspresi, yolcularını Ankara’dan Kars’a uzanan beyaza bürülü bir yolculuğa davet ediyor.

Son günlerde farklı çevrelerden sıklıkla duyduğumuz, yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgi gösterdiği “Doğu Ekspresi” treni, tarihinin belki de en yoğun dönemini yaşıyor. Hatta öyle ki; sosyal medya sayesinde yolculuğa ilginin bu denli artması, trende bir olan yataklı vagon sayısının ocak ayından itibaren sefer başına 5’e çıkartılmasına sebep oldu.

Ancak buna rağmen biletleri günler öncesinden satışa çıkan Doğu Ekspresi’nde yer bulmak hiç de kolay değil.

doğu ekspresi kars turu ile ilgili görsel sonucu

Ankara’dan başlayıp Kars’ta son bulan tarihi Doğu Ekspresi ile yolculuk, KırıkkaleKayseriSivasErzincanErzurumKars istikametini izleyerek 24 saatte tamamlanıyor.

TCDD Doğu Ekspresi treni ile uçak ve otobüse göre daha uygun maliyetle yolculuk yapma imkanı bulan yolcular, eşsiz manzaralar eşliğinde seyahat etmenin ayrıcalığını yaşıyor.

Ankara ile Kars arasında sefer yapan Doğu Ekspresi ile yolculuk, kış mevsiminin gelmesiyle yürüyüş ve dağcılık grupları, fotoğraf sanatçıları ve üniversite öğrencilerinin de ilgi odağı oldu.

Yürüyüş grupları, fotoğraf sanatçıları, dağcılık grupları ve üniversite öğrencilerinin seyahat programları çoğunlukla mart ayı ortalarına kadar devam ediyor.

doğu ekspresi kars turu ile ilgili görsel sonucu

Şarkılar ve türkülerle eğlenceli yolculuk

Her yaştan insanın seyahat ettiği Doğu Ekspresi’nde yolcular, yanlarında getirdikleri yiyecekleri birbirleriyle paylaşıyor, düzenledikleri etkinliklerle eğlencenin tadını çıkarıyor.

Kompartımandaki pencereleri rengarenk led ışıklarla aydınlatan yolcular, seferlerine ayrı bir keyif katıyor. Üniversite öğrencilerinin ağırlıklı olarak bulunduğu trende yolculuk, şarkılar ve türkülerle unutulmaz hale geliyor.

Yolcular, Erzurum’a yaklaşırken sipariş ettikleri cağ kebaplarını, Erzurum Gar’daki 10 dakikalık duruş süresi içerisinde satın alıyor.

Trende görevli kondüktör ve makinistler da artan ilgiyle yoğun mesai yapmaya başladı. Yolcuların rahat etmesi için fedakarca görev yapan kondüktör ve makinistler, uzun yolculuk boyunca zaman zaman demledikleri çayı yudumlayarak yorgunluk atıyor.

doğu ekspresi kars turu ile ilgili görsel sonucu

15 günde 14 bin yolcu taşıdı

AA’nın geçtiği bilgiye göre; geçen yıl 319 bin 202 yolcunun seyahat ettiği Doğu Ekspresi ile ocak ayının ilk yarısında 14 bin 165 kişi yolculuk yaptı.

Doğu Ekspresi, biri yemekli olmak üzere 7 vagondan oluşuyor. Pulman vagonda 60, kuşetli vagonda 40 yolcu seyahat edebiliyor.

10 kompartımanın bulunduğu kuşetli vagonların her kompartımanında 4 kişi yolculuk yapabiliyor. Çarşaf, pike ve yastık TCDD Taşımacılık AŞ tarafından veriliyor. Kompartımandaki koltuklar yatak olarak da kullanılabiliyor.

Yataklı vagonda ise 10 kompartıman bulunurken bir kompartımanda 2 kişi seyahat edebiliyor.

Bir kompartımanda tek veya iki kişilik seyahatler için farklı ücretler uygulanıyor. Tek seyahat eden yolculardan 117, aynı kompartımanda iki kişi seyahat edilmesi halinde ise 97’şer lira ücret alınıyor. İsteyenler TCDD’nin bilet satış sisteminden satışa sunuluyor.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön