Anasayfa » Güncel » Sizce Şu An Kaç Uçak ile Kaç Yolcu Uçuyordur?
Güncel

Sizce Şu An Kaç Uçak ile Kaç Yolcu Uçuyordur?

Sezen Duygu SARIMADEN
Sezen Duygu SARIMADEN
12 Aralık 2015

Uçak sayılarının artışıyla hava trafiğinin de hız kazandığını biliyorsunuz. Hatta bu hıza yetişebilmek neredeyse imkansız hale geldi. Sizce havada şu an kaç uçak vardır? Ve bu uçakların taşıdıkları yolcu sayısı kaç olabilir?

Elbette bu soruların net bir yanıtını vermek mümkün değil. Ancak bir tahminde bulunmak gerekirse, şu an 11 bin uçak ile 2 milyon insan uçuyor…

Evet rakamın büyüklüğüne şaşırmış olabilirsiniz. Bu yalnızca en yakın tahmin. Belki daha az, belki de daha fazla. Bu durumu arz-talep belirliyor.

Hesabın nasıl yapıldığına gelirsek:

Uçak sayısı dünya çapında her yıl yüzde 5 oranında artış gösteriyor. O halde bu veriye göre, 2013 yılında yapılan bir araştırma kaynak gösterilerek bir tahminde bulunmak zor değil.

Bu konuya ilişkin 2013 yılında en son yapılan araştırmada dünya genelinde yolcu uçağı sayısı 20 bin civarındaydı. Son iki yıldaki tahmini artış yüzde 5’ten bu rakama eklendiğinde karşılaşılan uçak sayısı: 22 bin civarında.

Bu sayı, tahmin edilen toplam yolcu uçağı sayısı. Yani hepsi şu an havada değil. Yalnızca her ikisinden birinin şu an faaliyette olduğunu düşünürsek şu an havada olan uçak sayısı 11 bin olacak. Uçak başına en azından 180 yolcu ile yolcu sayısı hesaplandığında karşımıza çıkan yolcu sayısı 2 milyon.

Evet, dünya genelinde tam 2 milyon yolcu şu an uçuyor…

Havacılık sektörünün her yıl hızla büyüme gösterdiğini ve büyüme hızının da artış hızının oldukça yüksek olması nedeniyle, her geçen yıl büyümenin katlanacağı düşünüldüğünde, 2020 senelerinde dünya genelinde 42 bin civarında yolcu uçağına ulaşılacağı tahmin ediliyor.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön