Anasayfa » Güncel » Sınır Kontrolleri Başladı: Schengen’in Geleceği Tehlikede!
Güncel

Sınır Kontrolleri Başladı: Schengen’in Geleceği Tehlikede!

sinir-kontrolleri-basladi-schengenin-gelecegi-tehlikede

Mülteci akını nedeniyle daha önce de Schengen sisteminin çökebileceği gündeme gelmişti. Bu kez İsveç ve Danimarka sınırlarda kontrollere başladı. Schengen uygulamasının geleceği büyük tehlike altında.

Avrupa’da serbest dolaşımı öngören Schengen sistemi, mülteci krizi nedeniyle uzun zamandır risk altında. Sisteme üye olan birçok ülke, belirlenen birlik politikalarına uygun olmayan düzenlemeler yapıyor. İsveç, Danimarka sınırında kontrollere başlarken, Danimarka Başbakanı Lars Lökke Rasmussen de Almanya sınırında kontrollerin başladığını açıkladı. Peki şimdi ne olacak?

Gelişmeler bir hayli hızlı. Birkaç gün önceki konuşmasında ‘gerekli görülmesi halinde’ kontrollerin yeniden başlayabileceğini belirten Rasmussen, ‘gerekli görmüş’ olacak ki, düzenlediği basın toplantısında Almanya sınırında kontrollerin resmen başladığını belirtti.

İki İskandinav ülkesinin uygulamaya başladığı bu karar üzerine Schengen sisteminin geleceği büyük tehlike altına girdi.

Danimarka’nın Almanya sınırında kontrollere başlama kararına ilişkin konuşan Rasmussen, alınan kararın mülteci akınının bir sonucu olarak görülmesi gerektiğini belirtirken, İsveç’in kontrollere başlamasının ardından kimlik kontrolüne ‘mecbur kaldıklarını’ söyledi.

Schengen Tehlikede ama ‘Ölmedi’

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Martin Schaefer, Avrupa’da serbest dolaşımın mülteci akını nedeniyle tehlikede olduğunu dile getirirken, Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert ise, uygulamanın korunabilmesi için ortak çözümlere ihtiyaç duyulduğuna dikkat çekti ve bu çözümün sağlanabilmesi için AB dış sınırlarının daha iyi korunması gerektiğini söyledi.

Danimarka’nın Almanya sınırında kimlik kontrolüne başlamasını değerlendiren Seibert ve Schaefer, tüm tehlike sinyallerine rağmen ‘Schengen öldü mü?’ sorusunu ‘hayır’ diye yanıtladı.

Mülteci akınının bir insanlık dramına dönüşmesi üzerine kısa bir süreliğine tüm dünya çözüm arayışına girmişti. Ancak bir yandan da bu akının durdurulması ya da en azından yavaşlatılması isteniyordu. AB ülkeleri önce önlemler almaya başladı. Ardından bu işin Türkiye ile çözülebileceğinin öne sürülmesi üzerine, Türkiye’nin mültecilerin barınacağı yer olması karşılığında vizesiz Avrupa hayalinin gerçekleşebileceği belirtildi. Vizesiz Avrupa için sunulan şartlar arasında mülteci akınının durdurulması da yer aldı.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön