Anasayfa » Güncel » Singapur’da Okyanus Atıklarından Yapılmış Renkli Sahil Evleri !
Güncel

Singapur’da Okyanus Atıklarından Yapılmış Renkli Sahil Evleri !

singapurda-okyanus-atiklarindan-yapilmis-renkli-sahil-evleri
Burcu KAYMAK
Burcu KAYMAK
4 Mart 2016

Sonunda atmakta ve kirletmekte hiç bir mahzur görmediğimiz okyanuslarımızdan çıkan atıkların güzel bir amaçla kullanıldığını görebiliyoruz. Spark isimli bir şirket Singapur’da sadece okyanustan çıkan atıkları çam ağacına benzer bir şekilde sahil evleri haline getirdi.

Güneş enerjisi ile çalışacak olan bu sahil evleri çevre dostu yapılara ve denizlerde ve okyanuslarda ki kirliliğe dikkat çekmeyi amaçlıyor.

Atıklardan bile ne kadar kreatif şeyler yapılabileceğinin başarılı bir örneği olan bu sahil evleri güneş enerjisini evlerin içinde yer alan asansör tarzı bir sistemi aktive etmek için kullanıyor.

Sistem aynı zamanda denizde oldukça fazla bulunan plastik geri dönüşümsüz polietilen atıkları kullanarak evler oluşturuluyor.

Bu renkli sahil evlerini oluşturabilmek için Güney Pasifik sularında yoğun olarak bulunan deniz atıkları Güney Pasifik Çöp Parçaları koleksiyonu olarak toparlanmış. Çam şeklinde bu renkli evlere renklerini veren hepsi birbirinden farklı plastik atıklar ve şişelerden geri dönüştürülen camlar ve lifler.

akşam

akşam

Aslında sadece deniz atıklarından oluşturulan ilk proje bu sahil evleri de değil. Hatırlarsınız geçtiğimiz sene Adidas sadece deniz yosunları, atıklar ve balıkçı ağlarının artıklarından oluşan bir ayakkabı tasarlayarak denizlerde ki kirliliğe dikkat çekmek istemişti.

Ellen MacArthur tarafından yapılan küresel kirlilik ile ilgili çalışmalar sonucunda plastik atıkları geri dönüştürebilen bir sistem üzerinde çalışıldığı ifade edildi. Aslında böyle bir sistemin gerçekleşmesi her yıl denize atılan sekiz milyon metrik plastik atığın dönüştürülmesi açısından umut verici olacak.

model

model

Bizim insani olarak üzerimize düşen ise, doğada sadece insanların var olmadığını ve var olan her canlının yaşam hakkına saygı duyarak bu konuda kürsel bir çevre bilinci geliştirmek konusunda çalışmak olabilir.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön