Anasayfa » Seyahat Sektorü » Destinasyonlar » Şile Turizm Atağında!
Destinasyonlar

Şile Turizm Atağında!

Şile Turizm Atağında!
Sezen Duygu SARIMADEN
Sezen Duygu SARIMADEN
18 Haziran 2015

Şile’de turizm alanında yeni projeler geliştiriliyor. Avrupa’nın en büyük diyabet merkezi iki ay içinde açılacak. Şile Belediye Başkanı Can Tabakoğlu, ilçede bir de geriatri merkezi kurulacağını söyledi. Yatırımcıların yoğun ilgi gösterdiği ilçede, bir de kongre oteli planlanıyor.

Yaz sezonunda günde 500 bin kişinin ziyaret ettiği Şile, sağlık turizminde atağa geçiyor. Şile Belediye Başkanı Can Tabakoğlu, ilçede Avrupa’nın en büyük diyabet merkezinin yanı sıra geriatri merkezinin de açılmasıyla ilçenin sağlık turizmi merkezi olacağını belirtti.

İstanbul’a yakın konumuyla tatilcilerin dikkatini çeken bölge, yabancı yatırımcıların da ilgisini çekiyor. Sağlıkta yatırım teşviki alan ilçenin turizmini geliştirmek için projeler yürütülüyor. Belediye Başkanı Tabakoğlu, yeni yatırımları ve ilçe turizmini değerlendirdi.

Sezonluk turizm bölgesinin özellikle günübirlikçileri ağırladığın belirten Tabakoğlu, Nisan ve Kasım ayları arasında günlük turist sayısının 500 bini aştığını söyledi. İstanbul’a yakınlığı nedeniyle günübirlikçi ziyaretçilerin yoğun ilgi gösterdiği bölgede konaklama sayısının az olması nedeniyle katma değer elde edilemiyor. Konuya ilişkin görüşlerini sunan Tabakoğlu, “Şile’de turizm 12 aylık sürece yayılmadığı için sektör burada canlı değil. Bu nedenle ekonomik süreklilik sağlayacak projelere odaklandık.” diye konuştu.

Bölge Turizm Odaklı Şekillendirildi

İlçe kıyı ve kırsal Şile olmak üzere ikiye ayrıldı. Kıyı Şile ise, merkez, doğu ve batı sahili olmak üzere üçe bölündü. Tüm bu noktaların turizm odaklı şekillendirildiğini anlatan Başkan Tabakoğlu, öncelikle altyapı ve imar planlarına odaklandıklarını belirtirken, imar planlarının da yüzde 70’lik kısmının tamamlandığını söyledi.

Projeler 200 Milyon TL Değerinde!

Bölgedeki çalışmalar kapsamında, kültür ve spor merkezi, diyabet merkezi yapılıyor. Kale ve tahlisiyeler restore ediliyor. Şile Limanı’nda da yenileme çalışmaları yürütülüyor. Örnek köy projesine de başladıklarını dile getiren Tabakoğlu, çalışmaların çoğunun tamamlanmak üzere olduğunu belirtirken, projenin toplam değerinin 200 milyon TL olduğunu söyledi.

Yatırımcıların ilçeye yoğun ilgi gösterdiğini ifade eden Tabakoğlu, ilçede butik tesisler olduğunu ancak asıl hedeflerinin 500 ve 1000 yataklı otel yatırımı çekmek olduğunu belirtti.  İlçe merkezinde planlanan, azami 4 kat olmak üzere deniz manzaralı 1000 yatak kapasiteli kongre oteli için 350 dönümlük arazi ayrıldı. İlçeyi kongre turizmi alanında öne çıkarmak isteyen Tabakoğlu, bu yönde yatırımlar beklediklerini söyledi.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön