Anasayfa » Güncel » Sıcacık Yardım Duvarları Üsküdar’a da Geldi
Güncel

Sıcacık Yardım Duvarları Üsküdar’a da Geldi

Sezen Duygu SARIMADEN
Sezen Duygu SARIMADEN
6 Ocak 2016

Soğuk kış günlerinde tüm dünyanın içini ısıtan yardım duvarları, şimdi de İstanbul’un Üsküdar ilçesine geldi. Standlara asılan giysiler, ihtiyacı olanlara ulaştırılmış oluyor.

Geçtiğimiz günlerde İran’da maddi durumu yetersiz vatandaşlar için, soğuk havanın etkisini en aza indirgeyebilmek amacıyla harekete geçilmişti. Sosyal hareket adından çok söz ettirmişti.

Yalnızca yardıma muhtaç kişilere ulaşabilmek amacıyla hazırlanan duvarlara kıyafetlerin asıldığı projenin bir benzeri şimdi de Üsküdar’da!

Kalplerine Dokunun…

“Dolabında durmasın, sokakları ısıtsın” ismi ile yola çıkılan proje Üsküdar Belediyesi tarafından yürütülüyor. Kış mevsimin en sert soğuklarını yaşadığımız şu günlerde, dolabınızda öylece duran kıyafetleri, ihtiyaç sahiplerine ulaştırarak onların önce kalplerini ardından bedenlerini ısıtabilmeniz için şubat ayı sonuna kadar vaktiniz var…

kar_uskudaR_tg

İşte kar altında yardım duvarları…

Üsküdar Meydanı’nda ‘askıda kıyafet’ standlarını görebilirsiniz. Kıyafetlerin bırakıldığı yerlerin başında herhangi bir görevli bulunmuyor. Yalnızca ihtiyaç sahiplerine ulaşacak olması temennisi ile yapılan uygulama ‘güvene’ dayalı.

İran’da kimliğini açıklamayan bir yardımsever tarafından başlatılan uygulama, birçok ülkeye yayılmıştı. Türkiye’de de bu bir ilk. Üstelik ‘görevli’ sıfatıyla kimsenin bulunmaması nedeniyle, gerçek ihtiyaç sahipleri çekinmeden ‘ihtiyacı olan kadarını’ alabiliyor. Gerçek bir sosyal sorumluluk örneği olan mükemmel proje, kış günlerini sokakta geçiren insanlara dokunabilmenizi sağlıyor.

Savaşın, kin ve nefretin dünyaya hakim olduğu şu günlerde hala güzel insanların diğer güzel insanlara ulaşabilme çabaları ile hayata tutunabiliyor ‘insan’ olan.

Ne demiş Can Yücel:

“Farkında olmalı insan…

Dolabında aslını 25 gömleğinin sadece üçünü giydiğini,

Ama arka sokaktaki komşusunun o beğenilmeyen gömleklere muhtaç olduğunu,

Fark etmeli.”

Dünya insanlarla güzel. Tek çare ise, insanlık.

Ve bugün 6 Ocak Dünya İyilik Günü. Kutlu Olsun!

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum
POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER