Anasayfa » Seyahat Sektorü » Destinasyonlar » Seyahatseverlerin Türkiye’ye Olan Artan İlgisi Avrupa Turizm Komisyonu Raporunda
Destinasyonlar

Seyahatseverlerin Türkiye’ye Olan Artan İlgisi Avrupa Turizm Komisyonu Raporunda

Leyla Gezer Güvenç
Leyla Gezer Güvenç
29 Kasım 2018

Avrupa Turizm Komisyonu 2018 yılı trendler ve araştırmalar konulu raporunu kendi bölgeleri özelinde yayınladı. Güney ve Akdeniz destinasyonlarına artışın yanı sıra genel olarak uluslararası seyahatlerdeki %7’lik artış dikkat çekti.

Tercih Edilen Destinasyonlar Listesinde İlk Sırada Türkiye

En başta güzel ülkemiz Türkiye olmak üzere turistler için belirli destinasyonlara rezervasyon ve seyahatlerde neredeyse iki katına yaklaşan bir talep artışı söz konusu.

Avrupa’daki gözde 34 tatil destinasyonlarının neredeyse tamamı (32 destinasyon) 2018 yılı içerisinde ağırladıkları turist sayısı açısından artış kaydetti.

Türkiye, geçtiğimiz yıla kıyasla seyahatseverlerin dikkatini %23 oranında daha fazla çekmiş ve listede ilk sırayı almış durumda. Gerek güvenlik önlemlerinin artışı, gerekse döviz paritelerinin etkisi de bu artışta birer faktör. Bu artışın detayına inildiğinde ise Çinli seyahatseverlerin %87’lik bir katkısı gözlemlenebiliyor.

 

Türkiye’yi tercih edenlerin sayısı artınca İspanya taleplerinde bir azalma gözlemlendi. ( % 0,1 ).

Mevsimlerden bağımsız turistlerin ilgi gösterdiği bir diğer ülke olan Yunanistan da ağırladığı ziyaretçi sayısı bakımından %19 artış ile rapora üst sıralarda girdi. Yunanistan’I takiben ise %16’lık artışla Malta geliyor.

Vize Serbestisi Çinli Turistleri Sırbistan’a Yönlendirdi

2018 yılı içerisinde Sırbistan’a olan ziyaretçi artışındaki %15’lik payın büyük çoğunluğunu Çinli turistler oluşturuyor. Bu tercihe sebepteki en büyük etkenin bahsekonu ülke vatandaşlarına vizenin zorunlu tutulmaması olarak not edildi. Bu aynı zamanda Sırbistan’ın havayolu taşımacılığı ile ulaşımda sergilediği gelişmelerin doğal bir sonucu.

Amerikalı turistlerin ise Avrupa’ya olan ilgisindeki artışın sene sonuna kadar %8 olması öngörülüyor.

 

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum
POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER