Anasayfa » Güncel » Seyahat Siteleri “Şifre Güvenlik Ratingleri” Açıklandı. En Güvenlisi Hangisi?
Güncel

Seyahat Siteleri “Şifre Güvenlik Ratingleri” Açıklandı. En Güvenlisi Hangisi?

Tuğce Yaral Mercan
Tuğce Yaral Mercan
15 Mayıs 2018

Airbnb, Trivago, Booking.com ve Hotels.com gibi dünyaca ünlü 55 seyahat ve rezervasyon sitesinin güvenlik performansı Deshlane tarafından test edildi. Oluşturulan “Seyahat Siteleri Şifre Reytingleri Raporu”na göre hangi site ne kadar puan aldı?

Günümüzde bir tatil ve seyahat planlamak, uçak ya da otel rezervasyonundan araba veya ev kiralamaya kadar kişisel verilerinizi paylaşmanızı isteyen pek çok işlem yapmayı gerektiriyor. Diğer taraftan; okulların kapanmasına ve tatil sezonunun başlamasına kısa bir süre kala siber saldırganlar, seyahate çıkmak isteyenlerin çevrimiçi hayatında gitgide daha büyük bir tehdit oluşturuyor. Aralarında Türkiye’de de hizmet veren Airbnb, Trivago, Booking.com ve Hotels.com gibi 55 seyahat sitesinin incelendiği Deshlane tarafından Nisan ayında yapılan araştırmanın raporuna göre; bu sitelerin %89’unun kullanıcılara zayıf şifre güvenliği sunduğu iddia edildi.

Seyahat Siteleri 5 Kritere Göre Derecelendirildi

Deshlane tarafından yapılan Seyahat Siteleri Şifre Reytingleri Raporu için siteler, sekiz karakterden daha kısa şifreleri kabul etme, harflerin ve rakamların karışık yazılmadığı şifreleri onaylama, otomatik şifre güvenliği uyarısı verme, üye olanlara onay ya da aktivasyon yollama ya da iki faktörlü kimlik doğrulama servisi sunma kriterleriyle değerlendirildi ve en az dört puan alan siteler başarılı sayıldı.

Airbnb, Booking.com ve Trivago Kaç Puan Aldı?

Raporda en yaygın problemin %96 oranla kimlik doğrulama sorunu olduğu ortaya çıktı. Booking.com, Hertz, American Airlines ve InterContinental Group gibi önemli sitelerin iki faktörlü doğrulamada başarısız olduğu görüldü. Genelde sadece Airbnb tam not alırken; Hilton, Marriott ve United Airlines dört yıldızla derecelendirildi.

Booking.com ve skyscanner.com üç, Couchsurfing, Hotels.comiki puan aldı. Agoda, AirCanada, Trip Advisor ve Trivago ise 1 puanda kaldı. En düşük puanlı kategori 1,67 skor ile gemi tatili endüstrisi olurken 2,86 ile araba kiralama siteleri en iyi durumda gözüküyor.

Ayrıca, Dashlane’nin 2017’de Apple, Facebook vePayPal gibi lider online alışveriş siteleriyle ilgili yaptığı araştırmada, alışveriş sitelerinin sadece %36’lık kesimi kriterleri karşılayamamıştı. Böylece seyahat siteleri, başka sitelere kıyasla da daha kötü bir performans göstermiş oldu.

online security travel ile ilgili görsel sonucu

Şifre Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken 6 Belirleyici Özellik

Dünyada 500 milyondan fazla kullanıcıyı koruyan Global güvenlik yazılımları şirketi BitdefenderAntivirüs, seyahat planlayan kullanıcıların kişisel verilerinin güvenliği için daha fazla önlem alması gerektiğini vurgulayarak doğru şifreler seçebilmeleri için altı temel öneride bulunuyor.

BitdefenderAntivirüs, internet üzerinden seyahat planlarken siber tehditlere karşı tetikte olunması gerektiğini vurgulayarak kişisel verilerin korunması için ekstra önlemler alınmasını öneriyor.

online travel ile ilgili görsel sonucu

 Güvenli şifre nasıl seçilir?

* Her hesap için mutlaka farklı bir şifre kullanın.

* Sekiz karakteri aşan şifreler oluşturun.

* Büyük ve küçük harflerin, rakamların ve özel sembollerin bir arada bulunduğu şifreleryaratın.

* Günlük hayatta kullanımı yaygın kelime, söz ve deyimlerden veya bilinen kişi ya da yer isimlerinden kaçının.

* Bir şifre yöneticisi kullanarak şifre üretme, depolama ve yönetme konusunda profesyonel yardım alın.

* Seyahat ederken hiçbir zaman güvenliğinden emin olmadığınız bir Wi-Fi erişim noktasına bağlanmayın.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön