Anasayfa » Seyahat Sektorü » Destinasyonlar » Seyahat Öncesi Gözatın: Dünyanın En Güvenli Ülkeleri
Destinasyonlar

Seyahat Öncesi Gözatın: Dünyanın En Güvenli Ülkeleri

seyahat-oncesi-gozatin-dunyanin-en-guvenli-ulkeleri
Sezen Duygu SARIMADEN
Sezen Duygu SARIMADEN
15 Eylül 2015

Seyahat açısından ‘Dünyanın En Güvenli Ülkeleri’ belirlendi. Listenin 135. sırasındaki Türkiye, güvenlik düzeyi zayıf ülkeler arasında yer aldı. Dünyanın en güvenli ilk 20 ülkesinin çoğunluğunun Avrupa ülkeleri olması dikkat çekti. İzlanda, Danimarka ve Avusturya, listenin ilk üç sırasını oluşturdu.

Ekonomi ve Barış Enstitüsü ve Sydney Üniversitesi ortaklığında hazırlanan Dünya Barış Endeksi (Global Peace Index) 2015 listesi açıklandı. Ülkelerin güvenilirliğini ölçen araştırmaya göre Türkiye güvenlik düzeyi zayıf ülkeler arasında yer aldı. Suriye, 162 ülke arasında en sonuncu sırada.

Türkiye’nin içinde bulunduğu siyasi belirsizlik ve karmaşa, ülkenin seyahat açısından güvenilirliğini de etkiliyor. Birçok ülke tarafından yapılan seyahat uyarılarının ardından Türkiye, bu kez de seviyesi zayıf ülkeler arasında yer aldı.

Dünya Barış Endeksi verileri, ülkeleri güvenlik seviyelerine göre, ‘çok yüksek’, ‘yüksek’, ‘orta’, ‘zayıf’ ve ‘çok zayıf’ olarak kategorilere ayırdı. 135. sırada ve güvenlik düzeyi ‘zayıf’ ülkeler arasında yer alan Türkiye, 125. sıradaki Zimbabve, 126. sıradaki Tayland ve 133. sıradaki Kenya gibi ülkelerin de gerisinde kaldı.

En Güvenli Ülke İzlanda Oldu

23 farklı kritere göre belirlenen Dünya Barış Endeksi 2015 listesinin en güvenli ülkesi İzlanda oldu. İzlanda aynı zamanda, silahlı saldırıya uğrama olasılığının en düşük olduğu ülke.

Danimarka ve Avusturya sırasıyla ikinci ve üçüncü olurken, komşu Yunanistan 61. sırada yer aldı. Hollanda, Almanya, Slovenya, Belçika, Norveç, Polonya, İrlanda ilk 20’ye girdi.

Dünya Barış Endeksi verilerine buradan ulaşabilirsiniz.

İşte Seyahat İçin Dünyanın En Güvenli Ülkeleri

1)İzlanda

izlanda_tg

2)Danimarka

denmark_tg

3)Avusturya

avusturya_Tg

4)Yeni Zelanda

new_zeland_tg

5)İsviçre

isvicre_tg

6)Finlandiya

finland_tg

7)Kanada

kanada_tg

8)Japonya

japan_tg

9)Avustralya

avustralya_tg

10)Çek Cumhuriyeti

cek_cumhuriyeti_tg

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön