Anasayfa » Seyahat Sektorü » Seyahat Esnasında Sizi Hastalıktan Uzak Tutacak Minik Öneriler-2
Seyahat Sektorü

Seyahat Esnasında Sizi Hastalıktan Uzak Tutacak Minik Öneriler-2

seyahat-esnasinda-sizi-hastaliktan-uzak-tutacak-minik-oneriler-2
Burcu KAYMAK
Burcu KAYMAK
29 Aralık 2015

Seyahat Esnasında Sizi Hastalıktan Uzak Tutacak Minik Öneriler serimizin ikinci yazısı ile devam ediyoruz. Eğer ilk yazımızı incelemediyeseniz buradan hasta olmamanız için yapmanız gerekenlere göz atabilirsiniz.

güneş koruyucu kullanın

güneş koruyucu kullanın

Güneş Yanığından Korunun!

Eğer güneş yanığı olabileceğinize ihtimal vermeyip güneşe koruma olmadan fazlaca maruz kalırsanız, güzel giden seyahatinizi kabusa çevirebilirsiniz.

Yapmanız gereken en temel ve basit şey bir güneş koruyucu krem kullanmak ancak bir kere sürmenin yeterli olmadığını da hatırlatalım. 2-3 saat aralıklarla ve su aktivitelerinden sonra hemen yenilemeniz gerekecek.

Güneş yanığından korunmakla ilgili bir diğer önemli şey ise yeteri kadar su içtiğinize emin olmanızdan geçiyor. Özellikle tropikal ya da kuru sıcak olan bir bölgeye seyahat ediyorsanız dehidrasyon yaşamamak için oldukça dikkatli olmansınız. Çünkü bünyeniz yeteri kadar su alamazsa sıcak yorgunluğu ve sıcak çarpması gibi tatsız durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

önleyici aşı

önleyici aşı

Aşı Olun!

Hepimizin aşina olduğu gibi: hastalığın en büyük tedavisi hastalıktan korunmaktır. Ve bunu sağlamanın en kolay yolu aşı olmak. Seyahate çıkmadan önce önleyici aşı konusunda mutlaka yetkili bir kliniğe ya da doktorunuza uğramalısınız. Çünkü önleyici aşılarda her seyahat için değil, gitmek istediğin ülke ve bölgeye göre değişkenlik gösteriyor.Özellikle Japonya, Hindistan seyahatlerinde önerilen bir tür.

Sivrisinek Isırıklarından Korunun

Eğer harika seyahat deneyiminizi kızarık sürekli kaşınarak hayatı kabusa  çeviren sivrisinek ısırıkları ile kabusa çevirmek istemiyorsanız sivrisineklerden korunmak için  ekstra özen göstermelisiniz.  Evet bazı sivrisinek ısırıkları sadece kırmızı ve kaşınan bir ciltten daha fazla zararlı değilken bazılarının da size ciddi hastalıklar taşıyacağını unutmamanız gerekir. Sivrisinekler her zaman kirli ve hastalık olan alanları severler.ve Size sıtma, dang humması gibi hastalıklar bulaştırabilirler.

sprey kullanabilirsiniz

sprey kullanabilirsiniz

Korunmak için;

Sivrisinekler klima olan alanlardan fazla hoşlanmaz, aklınızda bulunsun.

Hafif ve pamuklu vücudunuzu kapatacak kıyafetler tercih ederseniz sivrisineklerin hedefi olmaktan kurtulabilirsiniz.

Likit olarak satılan sivrisinek savarlardan alarak odanıza kullanabilir, özellikle gün içerisinde tekrarlamak üzere sivrisinek savar spreylerden kullanabilirsiniz.

yürüyün

yürüyün

Hareket Edin!

Genel sağlığınızı korumanın en temel yolu hareketli olmak, yürümek, koşmak, tırmanış yapmak, biraz temiz hava hem zihninize hem de vücudunuza iyi gelecektir.  Tabi sizi enfeksiyonlardan korumakta başarılı olmayabilir ama bağışıklık sisteminizi güçlendirdiği için daha az hastalanmanızı sağlar.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön