Anasayfa » Güncel » Seyahat Edilebilecek En Güvenilir 5 Ülke
Güncel

Seyahat Edilebilecek En Güvenilir 5 Ülke

Leyla Gezer Güvenç
Leyla Gezer Güvenç
15 Nisan 2016

Son zamanlarda güven ve güvenilir destinasyonlar seyahat tercihlerimizi önemli oranda etkiliyor malum.

Ekonomi ve Barış Enstitüsü tarafından oluşturulan Küresel Barış Endeksi 23 değişik gösterge ışığında son 8 yıldır ülkelerin barış (güven) düzeyini ölçümlemekte.

 

shutterstock_129180356

Bağımsız hareket eden bir düşünce kuruluşu olan Enstitü, barış düzeylerini “çok düşük” kategorisinden “çok yüksek” kategorisine kadar beşe ayırmakta.

2015 yılı verileri ışığında toplumun emniyet düzeyi, varsa çatışmaların boyutu ve askeri hâkimiyet derecesi gibi temeller esas alınarak değerlendirilen 162 ülke arasından seçilen dünyanın en güvenilir ilk beş destinasyonu aşağıdaki gibi sıralanmakta:

İzlanda

Bu küçük ülke, endeks başladığı yıl, yani 2007’den beri birinci sırayı başka hiçbir ülkeye kaptırmadı. Vikinglerin kanlı tarihinin aksine, İzlanda’nın çok düşük bir suç oranı var. Politik ve askeri sıkıntıların da yaşanmadığı ülkeye seyahat edenlerin en büyük derdi hava koşulları ile sınırlı kalmakta. İzlanda’da görülmeye değer yerlerin arasında Blue Lagün (sadece buzullar ile kaplı olmayan ülkenin kaynayan suyu), Gullfoss Şelaleleri ve deniz ürünleri sevenler için Reykjavik var.

shutterstock_143800213 (1)

Danimarka

Dengeli ekonomisi, işsizlik oranının azlığı ve yine düşük suç işleme oranı sayesinde bu küçük ülke de sadece seyahat değil, yaşanılası yer olarak öne çıkmakta.

Tivoli bahçeleri ile Kopenhag sarayları mutlaka rotanızda bulunmalı.

shutterstock_162780104 (1)

Avusturya

Politik çatışmaların hemen hemen hiç yaşanmadığı ve yine suç oranında da düşük olan finans merkezi ülkede tabiri caiz ise “asayiş berkemal”. Viyana yakınlarından akan Danube Nehri, Alplerin güzel köyleri ve Mozart’ın anavatanı Salzburg gezilesi, görülesi.

shutterstock_335396879

Yeni Zelanda

Doğal güzellik açısından yeryüzündeki cennet tabir edilebilecek Yeni Zelanda’nın da oldukça sabit bir ekonomik gelir düzeyi ve küçük suçlar hariç daha büyük suçlara fırsat tanımayan silahlanmaya karşı katı kanunları var. Sıkı bir “Yüzüklerin Efendisi” film serileri takipçisiyseniz Tangariro ve Fiordland Milli Parkı’nı görmek için hemen harekete geçmeli.

shutterstock_376753495

İsviçre

Sadece en güvenilir ülkeler arasında değil, aynı zamanda en dürüst insanların da yaşadığı ülke olarak bilinmekte. Yaşam standardının çok yüksek olmasının bu istatistikte önemli rolü olduğu da bir gerçek. İsviçre Alpleri kayak severlerin ve Cenova Gölü doğaseverlerin ilgi odağı.

Güvenle kalın !

shutterstock_351512753

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön