Anasayfa » Güncel » Seul Havalimanı Robotların Rehberliğinde
Güncel

Seul Havalimanı Robotların Rehberliğinde

Leyla Gezer Güvenç
Leyla Gezer Güvenç
12 Temmuz 2017

Seul Havalimanı’nda robotlar uçağa biniş kapılarına kadar yolculara eşlik edecek. Seul Incheon Uluslararası Havalimanı robotların istilasına uğradı…

Temmuz itibariyle Seul’dan seyahat eden yolcular uçağa geçiş kapılarına kadar robotlar eşliğinde gidecek. Bahsekonu robotlar havalimanında ihtiyaç halinde asiste edebilecekleri yolcuların çağrılarına hazır bir biçimde bekliyor olacak.

 

Troika isimli ve yaklaşık 140 santimetre boyundaki robot ismi çağrıldığında anında tepki vermek üzere programlı.

Seyahat eden uçak yolcuları biniş kartlarını tarattıktan ve aktive ettikten sonra Troika ile birlikte çıkış kapılarını kolaylıkla bulabilecek.

Robotlar tamamen hizmetlerine yönelik programlı olduklarından dolayı can sıkıntısından yanlış yönlendirmek isteyen yolculara yanıt dahi vermeyecek.

Yolcular robot ilerlerken geride kaldıklarında da yine program devreye girerek Troika onlara “Lütfen yaklaşın size daha rahat görebileyim” diye sesleniyor olacak.

 

Ay sonu itibariyle robot İngilizce, Korece, Çince ve Japonca dillerinde iletişim kurabilecek. Sadece kayıtlı kapı numaralarını göstermekle kalmayıp, yolcuların seyahat etmekte oldukları destinasyonlardaki hava durumları, muhtemel uçuş gecikmeleri ve havalimanı haritası hakkında da bilgi verebilecek.

Troika yolcular ile iletişim halindeyken ekranda bir çift göz ve gülümseyen bir yüz ifadesi yer alacak.

 

Incheon Havalimanı yaptığı açıklamada robotlardan insanların yerine geçmelerini beklemediklerini belirtmekte. Robotların hizmete başlamasındaki amaç daha fazla yolcu memnuniyeti elde etmek ve olası vardiya yoğunluklarına asistanlık sağlamak.

Seul Havalimanı İlk Değil

Troika gibi başka robotlar da çeşitli havalimanlarında hizmet vermekte. Örneğin Cenevre Havalimanında Leo isimli bir robot yolcuların check-in işlemlerini gerçekleştirip, bagaj alım yerine kadar onlara eşlik etmekte. Aynı şekilde Amsterdam’da da Spencer isimli bir robot transit yolculara yardımcı olmakta.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön