Anasayfa » Güncel » Schengen Vizesi Almak Kolaylaşıyor
Güncel

Schengen Vizesi Almak Kolaylaşıyor

Tuğce Yaral Mercan
Tuğce Yaral Mercan
21 Mart 2018

Avrupa Birliği, Schengen vize başvurularını kolaylaştırmak için yeni düzenlemeler üzerinde çalıştığını açıkladı. Buna göre kuralları ihlal etmeyenler başvuru sahipleri için Schengen Vizesi almak daha kolay olacak.

Avrupa sınırları içerisindeki birçok  ülkeyi kapsayan ve giriş imkanı veren Schengen Vizesi için yeni düzenlemeler söz konusu. Yeni bir vize politikası önergesi hazırlandığını bildiren AB Komisyonu Göç İçişleri ve Vatandaşlık Komiseri Dimitris Avramopoulos, Komisyon tarafından yapılan yeni önerileri açıkladı. Önergeye göre, AB’ye yasal yollardan giriş yapmak isteyenlerin vize almasının kolaylaştırılacağını belirten Avramopoulos, böylece, birliğin turizm ve ticaretine katkı sağlanırken bir yandan da yasa dışı seyahatlerin önüne geçilmiş olunacağını vurguladı.

İşte önerge kapsamında yer alan yeni düzenlemeler…

  • Schengen vize başvurularının sonuçlandırılmasının 15 günden 10 güne indirilmesi planlanıyor.
  • Diğer yandan bu çerçevede vize başvuruları seyahatten 6 ay öncesinde gerçekleştirilebilecek. Şu an için bu süre 3 ay. Önergeye göre başvurular elektronik ortamda yapılabilecek.
  • Önerge kapsamında başvuru ücretinde de değişikliğe gidilecek. 60 Euro olan başvuru ücretinin, 80 Euro’ya çıkarılması ön görülüyor.
  • Schengen ülkelerine giriş ve bu ülkelerde kalış kurallarını ihlal etmeyen vize sahiplerine sonraki başvurularında çok girişli vize verilecek. Çok girişli vizelerin süreleri, kurallara uyma sicili pozitif olanlar için kademeli olarak bir yıldan beş yıla yükseltilecek.
  • schengen visa ile ilgili görsel sonucu

Sınırda turist vizesi uygulaması

Yeni kurallar, kısa süreli turistik amaçlı seyahat etmek isteyenler için de değişikler içeriyor. Buna göre, Schengen Bölgesi ülkeleri deniz ve kara sınırlarında turist vizesi verebilecek. Ancak bu vize sadece başvurulan ülke sınırlarında geçerli olacak ve kalış süresi 7 günü geçemeyecek. Bu uygulamanın özellikle Birliğe üye ülkelerin adalarına gidecek turistler için faydalı olması öngörülüyor.

Schengen bölgesi ülkeleri

Avusturya
Belçika
Çek Cumh.
Danimarka
Estonya
Finlandiya
Fransa
Almanya
Yunanistan
Macaristan
İzlanda
İtalya
Letonya
Liechtenstein
Litvanya
Lüksemburg
Malta
Hollanda
Norveç
Polonya
Portekiz
Slovakya
Slovenya
İspanya
İsveç
İsviçre
İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön