Anasayfa » Güncel » Hareket Takibi Sayaçlar Gözlüklerimize Gizlenecek
Güncel

Hareket Takibi Sayaçlar Gözlüklerimize Gizlenecek

Leyla Gezer Güvenç
Leyla Gezer Güvenç
29 Ağustos 2016

Hayatımızı kolaylaştıran teknolojik ekipmanlar arttıkça tembelleşiyor muyuz bilinmez ama yeniliklerin beraberinde getirdiği en ufak zorluğu dahi ortadan kaldırmanın yolları her daim aranmakta. Örneğin bizim yerimize adımlarımızı ya da yediklerimizin içerisinde bulunan kalorileri hesap eden cep telefonu uygulamaları ile birlikte kullanılan çipler gibi.

2

Öncelikle kozmetik açısından değerlendirilmeksizin hayatımıza çirkin ve kaba birer kol saati şeklinde giren sayaçlar zamanla kendini kibar ve dış görünüşümüze, giyimimize göre kombinleyebileceğimiz tasarımlarla ortaya çıktı. Yetmedi, sayaçlar telefonların kendisine entegre edildi. Ancak bu defa da yanımızda her daim bulundurmamız gerektiği tarzda bir “zorluk” hayatımıza girmiş oldu (!).

Hal böyleyken Google ve iş ortakları özellikle kullanıcıların her daim yanında bulundurdukları ve vücutlarının neredeyse bir parçası halini alan gözlüklerin kenar çerçeve iç bölgesine yerleştirebilecekleri bir çip geliştirerek her türlü aktivitemizi doğrudan cep telefonundaki aplikasyona iletme yönünde çalışmalarda bulunmakta.

1 (1)

Henüz piyasaya sunulma aşamasında olmasa Google ve biyomedikalciler hummalı bir çalışma sürdürmekte ve en geç 2017 yılında prototipi test edilmek üzere ilk kullanıcılarına sunacaklar.

VSP Global ile birlikte Güney Kaliforniya Üniversitesi iş birliğinde yürütülmekte olan bu çalışma “Level” ismi verilen gözlükleri hayatımızın birer parçası haline getireceğe benziyor. VSP Global yöneticilerinden Leslie Muller “Yeni Level gözlük çerçeveleri tüm üretim sürecini ve tasarımını yeniden ele almamızı gerektirdi” dedi.  Bu sebeple de fikrin sahibi VSP firması, medikalcilerin yanısıra gözlük tasarımı yapan bireyler ile de projeyi birlikte yürütmekte.

Her inovasyonun hayatımıza renk getirmesi ve zor olanı kolaylaştırması dileğiyle !

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön