Anasayfa » Yazar Köşesi » Saray Tatlısı : Aşure
Yazar Köşesi

Saray Tatlısı : Aşure

saray-tatlisi-asure
Necati YILMAZ
Necati YILMAZ
27 Ekim 2015

Osmanlı döneminde aşure, “Saray Tatlısı” ünvanına sahip olmuş, yüzyıllar boyunca Devlet-i Aliyye saraylarında aşûre kazanı kaynar ve pişen aşure halkla paylaşılırmış. Muharrem Ayı’nın 10. günü, Topkapı Sarayı mutfaklarında pişirilecek aşûre için Kilâr-ı Hâs’tan (Padişah’ın Özel Kileri) gereken malzeme verilir, birkaç gün önceden hazırlıklara başlanırmış.

Saray aşûresini, helvacıbaşılar pişirmekteymiş. Büyük kazanlarda hazırlanan aşûrenin ilk olarak özel bir törenle padişaha ve harem halkına sunulması, sonra devlet ileri gelenlerine, imâretlere ve halka dağıtılması âdettenmiş. Ayrıca, Osmanlı sofralarının en yaygın tatlısının aşureymiş.

Osmanlı sarayında aşûre, sütlü ve süzme olmak üzere iki çeşit pişirilirmiş. Sizler de bu güzel geleneği hem devam ettirmek hem de çocuklarınıza ,sevdiklerinize ve komşularınıza senede bir kez de olsa pişirin.Zaten günümüz de yok olmak üzere olan mahalle külttür ,komşuluk ilişkiler ve en önemlisi de paylaşma duygularımızı unutmamamızı sağlayacak bir gelenektir.

En lezzetli Aşure tarifi nedir diye bana soracak olasınız  size vereceğim tek tarif yada öneri ne şekil de yada nasıl pişerse pişsin en lezzetli aşure paylaşılan aşuredir. Aşurenin için deki tatlı kadar güzel bir yaşam içinde ki çeşit kadar zengin dostluklar ve üzerinde ki nar kadar bereketler dilerim.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön