Anasayfa » Güncel » Turizmcileri Sevindiren Haber: Samsun Havalimanı Tadilatı 45 Günde Bitecek
Güncel

Turizmcileri Sevindiren Haber: Samsun Havalimanı Tadilatı 45 Günde Bitecek

Leyla Gezer Güvenç
Leyla Gezer Güvenç
9 Kasım 2016

Karadeniz’in turizm gelirlerinin artırılmasına ve daha fazla sayıda turist gelmesine yönelik bakım çalışmaları kapsamında 1 Mart-30 Mayıs 2017 tarihleri arasında kapatılması planlanan Samsun Çarşamba Havalimanı için ​Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’yle görüşerek bakım çalışmalarının 45 günde tamamlanması için söz aldı.

shutterstock_193478108

Bakım çalışmaları bölgenin turizm sezonu öncesine denk geldiğinden daha önce de öngörülen 3 aylık sürenin azaltılması yönünde görüşmeler yapılmıştı.

Ancak, yerli hem de yabancı turistleri Samsun’a çekecek projeleri hayata geçirmeye yönelik çalışmalar yapılırken havalimanının kapanmasının sıkıntı yaratabileceğini belirten turizmciler, havaalanını tamamen kapatmak yerine geçici de olsa bir pist yapılarak sorunun çözülebileceğine dikkat çekti.

shutterstock_82137400

Ayrıca bakım sebebiyle üç ay kapalı kalmasının kentin ticaret ve ekonomisini olumsuz yönde etkileyeceği bilindiğinden Başkan Murzioğlu konu ile ilgili olarak Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’yle görüştü ve Samsun-Çarşamba Havaalanı’nın kent ve bölgeye sağladığı önemden bahisle:

“Bir sorun varsa biz de giderilmesi taraftarıyız. Burada yaşanabilecek her türlü istenmeyen durum kentimize olumsuz yönde yansıyacaktır. Bunun bilincindeyiz. Önceliğimiz elbette can ve mal güvenliği, ama havaalanının üç ay uçuşlara kapatılması demek şehrimizin ticaretine ve ekonomisine sekte vurulması demektir. Gerek iş adamlarımızdan gerekse şehrimiz kamuoyundan olsun bu konuda çok sayıda şikâyet alıyoruz. Sizden ricamız yapılacak bakım çalışmalarının en asgari sürede bitirilerek, havaalanının tekrar ivedilikle kullanıma açılmasıdır” dedi.

havaalanı1

Görüşmenin sonucunda Bakan Tüfenkci bakım projesini Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ve diğer ilgililer ile değerlendirerek, Samsun-Çarşamba Havaalanı’nın bakım çalışmalarına başladıktan 45 gün sonra tekrar uçuşlara hazır olacağı yönünde söz verdi.

samsun

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön