Anasayfa » Seyahat Sektorü » Spor Turizmi » Şampiyonlar Ligi Final Maçı, Kiev Şehri Ziyaretçi Sayısını Uçuracak
Spor Turizmi

Şampiyonlar Ligi Final Maçı, Kiev Şehri Ziyaretçi Sayısını Uçuracak

Leyla Gezer Güvenç
Leyla Gezer Güvenç
26 Mayıs 2018

26 Mayıs, yani bugün gerçekleştirilecek olan Şampiyonlar Ligi finali kapsamında Ukrayna’nın başkenti KIEV ziyaretçi akınına uğradı. Ev sahipliğini Galler’in Başkenti Cardiff’ten devralan Kiev, Real Madrid ve Liverpool arasındaki final maçına hazır.

Resmi istatistiklere göre geçtiğimiz sene haziran ayında gerçekleşen final maçı için 315 bin kadar sporsever seyahat etmişti. Final maçının turizm ekonomisine 1,30 milyar İngiliz Sterlin katkısı olduğu rapor edildi. Bu rakam 2016 yılına kıyasla %7 oranında bir katkı artışına eş değer.

 

Bu tarz sportif etkinliklerin alışılagelinmiş ziyaretçi sayısında en azından %5’lik bir artış ile yansıması beklenilmektedir. Oynanacak olan maç final maçı olduğu için rakam daha da yükselecektir.

Ukrayna resmi kaynaklarından gelen veriler değişkenlik gösteriyor ama 50 ila 70 bin ziyaretçinin final maçı için şehre gelmesi bekleniyor. Mayıs ayı içerisinde Ukrayna’nın ağırladığı toplam turist sayısı ise 1,2 milyon kişi.

Aynı kaynak, gelen turistlerin günlük harcamalarının kişi başına 100 / 150 USD arası olacağını öngörüyor. Başka kaynaklar ziyaretçi sayısının 100 bini geçeceğine yönelik tahminler yürütüyor. Ekran başında final heyecanını ise 600 milyondan fazla kişi izliyor olacak.

 

Tüm Hazırlıklar Tamam

Şehir, ziyaretçilerini ağırlamak için hazırlıklarını tamamladı. Konaklama hizmeti veren tüm otel ve pansiyonların 26 Mayıs ücretlerinde artış yapmış olduğuna şaşırdık mı, hayır tabii ki.

Konaklama ücretini 50 USD dolarlardan 2 bin USD’lere çıkaran yerler oldu. Üstelik Kiev bütçeye en uygun tatil destinasyonları arasında gösteriliyor ama tabii final maçı kaideyi bozmayacaktır.

Uçak ve maç biletlerinin yanısıra artan konaklama ücretini ödemeyi göze alamayan 2 bin kadar sporsever son dakika iptalleri yapmak durumunda kaldı. Genelde de Real Madrid taraftarları.

 

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön