Anasayfa » Seyahat Sektorü » Destinasyonlar » Sakin Kentin Rüzgarı Turistlerin Yeni Gözdesi
Destinasyonlar

Sakin Kentin Rüzgarı Turistlerin Yeni Gözdesi

Tuğce Yaral Mercan
Tuğce Yaral Mercan
19 Ağustos 2017

Geçtiğimiz yıllarda “sakin kent” ilan edilen Akyaka’nın Akçapınar sahilindeki rüzgar ve uçurtma sörfü alanı, yabancı turist ve sporcuların artan ilgisiyle karşılaşıyor.

Sırtını yemyeşil dağlara, eteklerini masmavi sulara yaymış sessiz, sakin, huzur dolu bir kasaba düşleyin. Evet Akyaka’dan bahsediyoruz. 2010 yılında Uluslararası Cittaslow Birliği Genel Sekreterliği tarafından “sakin kent” ilan edilmesiyle dikkatleri üzerine çeken, Muğla’nın Ula ilçesine bağlı bu şirin beldeye gösterilen ilgi her geçen gün artıyor.

Doğasında övgüler düzülebilecek güzellikteki bu turistik bölge, doğa sporlarıyla uğraşanlar için de cazibe merkezi olma yolunda… Rüzgarla yapılabilen su sporlarına elverişli doğasıyla dikkat çeken Akçapınar sahili rüzgar ve uçurtma sörfü alanı; günün büyük bölümünde esen rüzgarıyla, hem sporcular hem de tatilcilere uzun süreli spor yapma imkanı tanıyor.

Gökova Körfezi’nde bulunan ve Avrupa’daki en iyi 8 sahil arasında gösterilen Akçapınar sahili, sörfe elverişli doğası sayesinde geçtiğimiz yıl, Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden gelen 15 bin sporcuyu ağırladı.

akyaka akçapınar ile ilgili görsel sonucu

Birinci derece sit alanındaki 3500 metrelik sahili sörf alanı olarak tescillenen bölge, sporcuların gün boyu yaptığı akrobasi hareketleriyle de ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Diğer taraftan, yerli ve yabancı ziyaretçilerdeki artışın bir başka nedeni de çevredeki eğitim veren okulların da yaygınlaşması…

Okullarda kurs gören sörf tutkunlarının ilgisinden bahseden Sörf Eğitmeni Ramazan Taş; AA’ya yaptığı açıklamada, Türkiye ve yurt dışından gelen turistlere eğitim verdiklerini kaydetti.

“İngiltere, Rusya, Ukrayna, Polonya’dan sörf tutkunları geliyor”

Eğitimlerin haricinde yılın belirli dönemlerinde sahilde yapılan turnuva ve şampiyonalara katılmak için Türkiye ve dünyadan çok sayıda sporcunun Akçapınar sahiline geldiğini ifade eden Taş, “Akçapınar sahili yıllardır sörf tutkunlarını ağırlıyor. Yılın her döneminde sürekli esen rüzgarı nedeniyle dünyanın birçok ülkesinden buraya ziyaretçi geliyor. Özellikle İngiltere, Rusya, Ukrayna, Polonya’dan sörf tutkunları yılın büyük bölümünde rüzgarla dans etmek için buraya geliyor. ” açıklamasında bulundu.

2016’da 15 binin üzerinde sörf turisti ağırladı

Taş, geçen yıl sörf alanına 15 binin üzerinde giriş yapıldığını kaydederek, “Burada daha çok turizm sporu yapılıyor. İnsanlar hafta boyu bir taraftan sörf yaparken konaklama ve diğer ihtiyaçları için bölge ekonomisine de büyük oranda katkı sağlıyor.” diye konuştu.

Gökova’daki rüzgarın diğer sörf alanlarında esen rüzgarlardan farklı olduğuna dikkati çeken Taş; bölgenin en önemli özelliğinin ise alanda esen termal rüzgarın sürekliliği olduğunu vurguladı.

“Rüzgar kalitesi ve denizini sığ olması beni buraya çekiyor”

Tatil ve sörf yapmak için Ankara’dan gelen Yaprak Dinçer, 2 yıldır uçurtma sörfü yaptığını anlattı.

Nişanlısı ile sörf yapmak için Akçapınar sahiline geldiğini belirten Dinçer, “Her tatili bu nedenle burada değerlendiriyoruz. Burası sörf için çok uygun bir alan. Özellikle yeni başlayanlar için çok iyi bir platform. Rüzgar kalitesi ve denizini sığ olması beni buraya çekiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Kapak fotoğrafı: Amarok Kite Academy
İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön