Anasayfa » Güncel » Sağlık ve Kaplıca Turizmi Tatil Turizmi ile Yarışıyor
Güncel

Sağlık ve Kaplıca Turizmi Tatil Turizmi ile Yarışıyor

Leyla Gezer Güvenç
Leyla Gezer Güvenç
18 Nisan 2017

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, sağlık ve kaplıca turizmi ile ilgili olarak umutlarını dile getirdi.

Turizmde hedeflenen yoğunluğa ve daha da parlak günlere sağlık ve kaplıca turizmi geliştirilerek ulaşılabilir, dendi.

Palandöken, sağlık turizminin tatil turizminden daha fazla döviz getirdiğini ve Türkiye’nin sağlık turizmi kapasitesinin çok yüksek olduğunu vurguladı.

 

Ülkemizin sağlık turizminde çok avantajlı olduğuna işaret eden Palandöken, şu önerilerde bulundu:

“Türkiye’deki tedavi ücretleri Avrupa ülkelerinden yüzde 60 ucuz. Türkiye‘de 8 bin ile 20 bin dolar arasında olan kalp by-pass operasyonu Avrupa‘da 20 bin ile 40 bin dolar arasında değişiyor. Birçok turistin cazip fiyatlar sebebiyle yalnızca zorunlu tıbbi tedaviye değil, diş tedavisi, saç ekimi ve plastik cerrahi operasyonları için de ülkemizi tercih ettiğini düşünürsek yatırım ve teşvikler daha da artırılmalıdır.

 

 

Ülkemizde bulunan potansiyeli yüksek sağlık turizm kaynakları tesisleştirilmeli ve mevcut tesisler modernize edilmelidir. Sıcaklıkları 20 ile 100 derece, saniyelik debileri 2 ile 500 litre arasında değişen bin 500 doğal termal su kaynağımız var. 700 bin yatak kapasitesini aşabilecek termal turizm kapasitemiz olmasına rağmen yalnızca 200’e yakın kaplıca işletmesine sahibiz. Kaplıca turizminin teşvik edilebilmesi için işletmelerin desteklenerek termal kaynakların turizm potansiyelinden faydalanılmalıdır. Bu arada Sağlık Bakanlığınca belirlenen 20 milyarlık gelir hedefine ulaşmak için kaplıca tesislerinin artırılmasının yanında tanıtımın daha etkin ve devamlı yapılması gerekir.”

 

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön