Anasayfa » Güncel » Sağlığa Olumlu Etkisi Seyahati Planlarken Başlıyor
Güncel

Sağlığa Olumlu Etkisi Seyahati Planlarken Başlıyor

Her gün rutin olarak yaptıklarımızdan uzaklaşmak çıkılan seyahatlerin tek amacı olmamalı aslında. Her bir duyumuza hitap edecek yeni keşifler, karşılaşılan zorluklarla azalan enerji depolarını yeniden zenginleştirme gibi listeler oluşturulabilir. Ruh ve beden sağlığına faydalarının ise seyahati daha planlarken oluşmaya başladığını biliyor musunuz?

“Ruh Sağlığı” Seyahat ile Zenginleşiyor

Kısa ya da uzun süreli olması fark etmiyor, tatile çıkmanın, iş ve ev yaşantısından uzaklaşmanın, belirli mesafelere geziler düzenlemenin sağlığa olumlu etkileri herkesçe biliniyor. Özellikle kaygı ve depresyon ile hayatlarıında baş etmek durumunda olan insanlar mutluluk ve doyum duygularının yoğunluğunu henüz seyahat hazırlıkları yaparken hissetmeye başlıyor.

 

“Güven Duygusu” Seyahat İle Sağlamlaşıyor

Bir seyahati ne kadar dikkatli planlarsak planlayalım, herhangi bir aşamasında bu plana uymayan bir değişiklik, bazen de bir terslik ve problem ile karşılaşılıyor. Uçuş saatini kaçırma, bagaj kaybı, seçilen konaklama yerinin beklentileri karşılamaması gibi. Aslında tüm bu terslik adı altında planladığınız ile uyumsuz tecrübeleri yaşamanız ve onlarla baş etmeniz çok önemli. Sayısının fazlalığına paralel günlük hayatınızda ve hatta ev ve aile ortamında karşılaşılan zorluklar ile baş edebilme gücünüzü işte bu beklenmedik tecrübeleriniz doğrudan artırıyor.

“Mutluluk” Seyahat ile Gelişiyor

Konaklama seçimi, uygun araç, transfer ya da uçuş planlaması ve hatta gidilecek yere uygun kıyafetleri bir çantaya yerleştirmek bile insanları mutlu ediyor. Cornell Üniversitesi bir araştırmasında tüm bu hazırlık sürecinin yeni kıyafetler ve hatta araba sahibi olmaktan daha fazla mutluluk hormonu salgıladığına dair bir çalışma sonucu yayınladı.

 

“Kendini Keşfetme” Seyahat ile Yön Buluyor

Yeni yerlere gerçekleştirilen seyahatlerde ve gezilerde konfor sınırlarımızın dışına taşıyoruz. Ne demek bu ? Yeni lezzetler tadıyoruz, normalde hiç dans etmesek dahi değişik melodiler eşliğinde gözümüze hoş gelen yerel dansları deniyoruz, belki asla kendi çevremizde yaklaşmayacağımız ölçüde tümüyle yabancı insanlar ile tanışıp, onlarla sohbet ediyoruz.

Satın alınan her eşyanın yanında çantamızın içerisine bu farklı deneyimleri de yerleştirip, dönüyoruz evlerimize. Bazı deneyimler daha önce hayata geçirilmeye fırsat bulunamayan yeni hobilere dahi dönüşebiliyor.

İster deniz, kum, güneş isterse kültür gezi ve seyahatleri olsun, „yok“ dediğiniz vakti kendiniz için ve sevdikleriniz için yaratın. Bu kararı vermek ve hatta düşüncesi bile yüzünüzde bir gülümse doğmasına neden olmuyor mu ?

İşte seyahat etmenin sağlığa faydaları da buradan başlıyor.

 

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön