Anasayfa » Güncel » Rusya’nın Mısır Seferleri Başlıyor, Türkiye Yasağı Ne Olacak?
Güncel

Rusya’nın Mısır Seferleri Başlıyor, Türkiye Yasağı Ne Olacak?

Sezen Duygu SARIMADEN
Sezen Duygu SARIMADEN
8 Ocak 2016

Rus Devlet Duma’sı Dış İlişkiler Başkanı Alexey Puşkov, Rusya’dan Mısır’a yönelik uçuşların 3 ay içinde başlayabileceğini belirtirken, Türkiye uçuşlarının başlatılmasının ‘belirsiz’ olduğunu söyledi. Mısır’ın gerekli güvenlik önlemlerini sağlaması halinde uçuş yasağı gözden geçirilecek. Ancak Türkiye yaptırımlarının kaldırılması henüz gündemde değil.

Rusya ile yaşanan uçak krizi sonrası uygulanan sert yaptırımlar Türk turizmini zorlamaya devam edecek gibi görünüyor. Mısır seferleri için süre verilirken, Türkiye seferleri hala belirsiz.

Rusya, terör gerekçesi ile Türkiye uçuşlarının yanı sıra Mısır seferlerini de 6 Kasım’dan bu yana düzenlemiyordu. Mısır’dan Rusya’ya giden Rus Metrojet Havayolları’na ait yolcu uçağının 224 kişi ile birlikte Sina Yarımadası’nda terör örgütü IŞİD tarafından düşürülmesinin ardından Rusya tüm Mısır seferlerini askıya almıştı.

Son gelişmelere göre Dış İlişkiler Başkanı Alexey Puşkov, Mısır’ın gerekli güvenlik önlemlerini sağlaması halinde Mısır’a uçuş yasağının yeniden gözden geçirilebileceğini söyledi. Puşkov, “Mısır ilişkilerimizin iyi olduğu bir ülke.” dedi.

“Mısır ile Türkiye Aynı Değil”

Puşkov, Mısır ile Türkiye’yi aynı kefeye koymadığını belirtirken, Türkiye’ye yönelik herhangi bir gelişme olmayacağının da sinyallerini verdi.

“Rusya-Türkiye ilişkileri keskin bir kırılma yaşadı.” şeklinde konuşan Puşkov, bu kırılmanın sorumlusunu Türkiye olarak gösterdi.

Ulaşım Komitesi Uzmanı Roman Gusarov da Türkiye’ye yönelik politik bir ambargo bulunduğunu ancak Mısır için böyle bir ambargonun söz konusu olmadığını ifade ederken, “Mısır hava ulaşımı güvenliği konusunda her türlü sadakati göstererek bizimle ortak hareket ediyor ve uçuşların normale dönmesi için çaba harcıyor” dedi.

Mısır’un güvenlik sorunlarını 3 ay içinde halledebileceği yorumları yapılıyor. Bu durum da iki ülke arasındaki seferlerin en ge. 3 ay sonra başlayabileceği anlamına geliyor. Buna göre Mısır seferleri yaz sezonundan önce başlayacak. Geçtiğimiz yazı oldukça zorlu geçiren Türk turizmciler için durum hala belirsiz.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum
POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER