Anasayfa » Güncel » Rusya’dan Açıklama: “O Hava Yolları Vize İçin Başvurmadı”
Güncel

Rusya’dan Açıklama: “O Hava Yolları Vize İçin Başvurmadı”

Sezen Duygu SARIMADEN
Sezen Duygu SARIMADEN
7 Ocak 2016

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Rusya uçuşlarını iptal eden Pegasus Hava Yolları ve Onur Air’a THY’yi örnek göstererek, “Pegasus vize başvurularını 6 Ocak’ta teslim etti. Onur Air ise herhangi bir başvuruda bulunmadı.” dedi.

Pegasus Hava Yolları ve Onur Air, Rusya’nın vize uygulamaya başlamasının ardından uçuş görevlilerinin vize krizi yaşaması üzerine 14 Ocak tarihine kadar Rusya uçuşlarını iptal etmişti. Ancak THY ise 380 personeline vize almayı başararak, seferlerinde bir sorun yaşamamıştı. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın iki hava yolunun seferlerini durdurması üzerine, “Uçuş ekiplerinden vize istenmesi keyfi.” şeklindeki açıklamaları sonrası konuşan Rus yetkili Zaharova, diğer hava yollarına THY’yi örnek gösterdi.

Pegasus Hava Yolları ve Onur Air’in vize sıkıntısı nedeniyle seferlerini iptal etmesi üzerine, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Rus hava yollarının uçuş ekiplerine uygulamalarının havacılık kurallarına aykırı olduğunu ve diplomatik kanallar ile bu durumun yanlış olduğunu belirttiklerini söylemişti.

Yıldırım’ın sözleri üzerine Rusya’dan cevap gecikmedi. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, seferlerin iptal edilmesi sonrası yapılan yorumlardan rahatsızlık duyduklarını dile getirirken, Bakan Yıldırım’a aceleci olmaması gerektiğini söyledi ve THY’yi de örnek göstererek “Yaşanan gelişmeyle ilgili gerçek durumun açıklığa kavuşturulmasını tavsiye ediyorum.” dedi.

“Seferlerin Durdurulmasının Nedeni Yönetimlerin İhmali”

İki hava yolu şirketinin seferleri durdurmasının yönetimin ihmali olduğunu söyleyen Zaharova, “Rusya Dışişleri Bakanlığı, 1 Ocak’tan itibaren Türkiye’ye vize uygulayacağını önceden açıklamıştı. Ancak bu şirketlerin yönetimleri, çalışanları için vize alma gibi bir girişimde bulunmadı. Pegasus, vize başvurusunu ancak 6 Ocak’ta öğleden sonra İstanbul Başkonsolosluğu’na iletti. Onur Air vize başvurusu bile yapmadı.” dedi.

Türk Hava Yolları’nın 380 uçuş görevlisine vize aldığını ve seferlerinde herhangi bir sorun yaşamadığına dikkat çeken Rus yetkili, “Diğer Türk hava yollarının THY’yi örnek almasını umuyoruz.” dedi.

Onur Air ve Pegasus Hava Yolları, vize başvurularına herhangi bir cevap alamadıklarını belirterek 14 Ocak tarihine kadar Rusya seferlerini durdurduklarını açıklamıştı.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum
POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER