Anasayfa » Seyahat Sektorü » Oteller » Rusya’da “Yıldızı” Olmayan Otel Kalmayacak
Oteller

Rusya’da “Yıldızı” Olmayan Otel Kalmayacak

Leyla Gezer Güvenç
Leyla Gezer Güvenç
28 Şubat 2019

Rusya’daki otel sahipleri “yıldız” sınıflandırmalara dahil olmaya ya da olmamaya kendileri karar veriyordu. Şimdi ise devlet 31 bin oteli zorunlu standart ve sınıflandırma prosedürüne tabi tutuyor.

Başbakan Dmitry Medvedev ilgili prosedürü tüm otelleri kapsayacak şekilde birkaç gün önce imzaladı.

Bu yeni uygulamaya göre 50 odadan fazla oda ile konaklama hizmeti sunan kurumlar, 2019 yılı Temmuz ayına kadar yıldız kategorilerine ayrılacak. 15 ila 50 odası bulunanlar ise 2020 yılında prosedür kapsamında değerlendirilecek.

Bu uygulama Rusya’da yeni değil aslında. Asrın başlangıcından beri oteller kendi segmentlerine göre belirli bir sınıflandırmaya dâhil ediliyordu, ancak bu zorunlu değil tercihe bağlı bir sınıflandırmaydı.

Otel sahiplerinin kendileri yıldız almaya ya da almamaya karar verebiliyordu. 2014 Olimpiyatları nedeniyle Soçi’de bulunan otellere ise bu zorunluluk ilk kez getirilmişti. Aynı şekilde geçtiğimiz sene gerçekleştirilen Dünya Futbol Kupasına ev sahipliği yapan 11 Rusya şehrine de öyle.

Yeni prosedür gereği sınıflara ayrılan oteller 3 yılda bir yeniden değerlendirilip, denetlenecek. Değerlendirmeye özel eğitimli, uzman bir ekip otelleri ziyaret ediyor olacak. Otelin sınıflandırmasını olduğundan düşük ya da yüksek gösteren otel sahipleri ceza ödeyecek. Aynı şekilde temmuz ayına kadar bu ayrımı yaptırmayanlar da yine öyle.

Odalar, özellikle otelde kullanılan eşya ve mobilyalar, yataklar, havlular ve yemek hizmetinde kullanılan gıda maddeleri sınıflandırmayı belirlemede değerlendirilecek.

Sonuç olarak Rusya’yı ziyaret eden turistler konaklama tercihlerini yaptıktan sonra bir sürpriz ile karşılaşmayacak. Bütün hizmetlerin belirli bir standarda oturtulması özellikle umduğunu bulamayan misafirleri sevindirecek.

Bu sayede otel sahipleri de dönemsel ya da mevsimsel doluluk oranlarına göre kalitelerinde tasarrufa gidemeyecek.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön