Anasayfa » Güncel » Rusya Krizi Sonrası Spor Turizmi Gelirleri Yüzde 70 Ekside
Güncel

Rusya Krizi Sonrası Spor Turizmi Gelirleri Yüzde 70 Ekside

rusya-krizi-sonrasi-spor-turizmi-gelirleri-yuzde-70-ekside
Sezen Duygu SARIMADEN
Sezen Duygu SARIMADEN
26 Kasım 2015

Rus-Türk ilişkilerini ciddi ölçüde etkileyeceği tahmin edilen ve tüm dünyanın merakla takip ettiği uçak krizi sonrası, Türk turizminin ne şekilde etkileneceği yorumları yapılmaya başladı. Kış aylarında Antalya için önemli bir gelir kaynağı olan spor turizmi büyük yara aldı.

Rusya’daki ekonomik kriz nedeniyle bu yıl Türkiye’nin turizm merkezlerindeki Rus turist sayısı gözle görülür şekilde azalmıştı. Uçak krizi sonrası yapılan tahminlere göre 2016 yaz sezonunda da gerileme devam edecek. Hatta etkileri şimdiden görülmeye başladı bile.

Antalya bölgesi için kış aylarında da turizm faaliyetleri sürüyor. Oteller bu sezonda kampa gelen takımları ağırlıyor. Rus kulüpler ise, Antalya için bu dönemde gelirlerinin yarısı demek. Çünkü gelen takımların yüzde 50’si Rus kulüplerden oluşuyor.

Rus tur operatörlerinin Türkiye satışlarını durdurmasının ardından, spor turizmi de etkilenecek. Antalya bölgesi için önemli bir gelir kaynağı oluşturan Rus kulüplerinden rezervasyon iptalleri gelmeye başladı.

İlk Tahmin: Yüzde 70 Gelir Kaybı

Dünya turizminin çok ciddi bir kısmını oluşturan Rus turistlere Türkiye satışının durdurulması, 2016 yazı için umutlu olan turizmcileri hüsrana uğrattı.

Spor turizmi de günlerdir yaşanan gerginlikten nasibini aldı. Geçen yıl spor turizminin bölgeye sağladığı gelir tam 100 milyon euro idi. Ancak bu yıl yapılan tahminlere göre gelir kaybı yüzde 70 olacak.

Dünyanın dört bir yanından birçok futbol takımını kış kampı için ağırlayan Antalya otelleri için Rusya 1. Ligi kulüplerinin kaybedilmesi tam anlamıyla şok etkisi yarattı.

Antalya’da kış aylarında 200’den fazla otel spor turizmine yönelik hizmet veriyor. Ancak yaz sezonunu mutlu geçirmeyen Antalya turizmcileri, krizin sürmesi halinde kış aylarında da ağır darbe etkisi yaşayacak gibi görünüyor.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön